Рано тази сутрин Михаил Ангелов разбира, че съпругата му е починала. На място идва Бърза помощ и полиция. Въпреки, че има прокурорско постановление, съдебните лекари отказват да дойдат на място.
„Никой не иска да я приеме, никъде не искат да й правят аутопсия, не знам как ще я погребвам, нищо не знам", каза Михаил Ангелов, съпруг на Оксана Радонова.
Тъй като жената не е български гражданин, трябва да се направи аутопсия, за да бъде издаден смъртен акт. Съдебните лекари обаче категорично отказват дори срещу заплащане от роднините. Така няколко часа тялото остава в линейката.
Според промяна в Закона за лечебните заведения от тази година, аутопсиите и съдебно-медицинските експертизи се плащат от съдебната власт. Висшият съдебен съвет обаче не е определил реда за изплащане на възнагражденията и вече шест месеца съдебните лекари работят без пари.
На специална среща в петък беше обещано да бъдат платени хонорарите на лекарите. По този начин обаче не се поемат разходите за болниците.
"Ние няма как да направим аутопсията на улицата, ние трябва да я направим в болницата и да ползваме всички необходими консумативи, материали и база на болницата", коментира д-р Вилиям Доков, съдебен лекар.
След като съдебните лекари започнаха да стачкуват, здравната комисия в парламента заедно с представители на МВР и Висшия съдебен съвет договори отпадането на спорния текст от закона, който позволява на институциите да си прехвърлят отговорността при плащането на експертизите на съдебните медици.