В няколко града на страната медиците днес няма да работят, защото Здравната каса им бави парите с три-четири месеца. Кристина Баксанова следи протеста на лекарите в столицата.
Празни коридори - така изглеждаха тази сутрин повечето ДКЦ-та в София, заради лекарския протест. В първите часове на деня само петма пациенти потърсиха помощ в спешния кабинет в 29 ДКЦ. Повечето от тях бяха малки деца.
"В кабинета сме трима лекари- терапевти и педиатри. На ротационен принцип сме. Засега всичко притича спокойно”, каза д-р Светлана Манолова.
Повечето пациенти идваха от различни квартали на големия град. В деня на протеста лекарите в София ще дават дежурства в още няколко спешни кабинета в 3, 15, 17, 29 и 31 ДКЦ. Прегледите са безплатни, но рецепти за лекарства и направления за изследвания не се издават.
Рано сутринта в 29 ДКЦ се събраха лични лекари от цяла София. Докторите са недоволни, че вдигането на здравната вноска се оправдава с лекарския протест. Според председателя на Софийската колегия на лекарите, държавата не е превела парите за деца, ученици, студенти и пенсионери.
"Държавата не плаща тези 8% на пенсионерите. Не знам колко плаща, но във всички случаи не е 8%. Трябва да се види кой какви пари има да дава. В момента държавата е най-големият длъжник”, смята д-р Методи Маджаров.
"Да не се оправдават с нас, че се налага увеличаване на здравната вноска с 2%. Важно е тези 2% да имат събираемост и да отиват за здравеопазване”, каза д-р Делфина Нунияс.
Кабинетите на общопрактикуващите лекари в Добрич и Шумен днес също останаха затворени. В двата града само по един кабинет приема пациенти по спешност. Към протеста на колегите си в Добрич се присъединяват и джипита от Балчик, Генерал Тошево и община Добрич.
Малко след 8 сутринта коридорите по принцип са пълни с пациенти. Днес обаче малцина бяха тези, които чакаха пред заключените врати на общопрактикуващите лекари. Въпреки изненадата, че няма кой да й изпише рецепта по Здравна каса, една от чакащите жени подкрепя протеста на лекарите.
"Крайно време беше, всеки да си търси правото, защото виждате, че ние си търсим нашето право, те си търсят тяхното, за да ни лекуват нас добре, те трябва да са добре заплатени, изобщо оборудван кабинета", смята тя.
Въпреки вчерашната среща и постигнатите договорки парите на общопрактикуващите лекари да бъдат платени, медиците казват, че на обещания не вярват.
"Това, че ще ни преведат парите е добре за нас, но решението е временно и искаме да знаем какво ще се случи за в бъдеще, т.е. кои са принципните неща, които ще работят следващия месец, по-следващия и така. Ние искаме да има стриктни и ясни правила за работа в бъдеще", каза д-р Стелиян Щерев
"В крайна сметка ние сме си заработили парите, с които трябва да се разплатим и на НАП, и на наетия медицински персонал, и за наеми, и за всички останали разходи в нашите кабинети", смята д-р Мария Манолова.
Дали протестът на общопрактикуващите лекари ще продължи и утре, ще стане ясно в края на деня.
Въпреки информацията от вчера, че парите им са изплатени, днес лекарите от Шумен все още не ги бяха получили. От 8ч. тази сутрин семейните лекари са по кабинетите си в градската поликлиника в Шумен, но не преглеждат, а препращат пациенти към разкритите заради стачката три дежурни кабинета, където всяко джипи дава едночасово дежурство.
Сред най-потърпевшите пациенти днес бяха децата. В семейството на Красимира Николова и двете деца са болни и се нуждаят от лекарска помощ. За щастие, семейният лекар, който стачкува, е на дежурство в разкрития педиатричен кабинет за неотложна помощ.