Земетресението в Чили отне живота на повече от 300 души. Вторични трусове продължават да люлеят латиноамериканската държава. Разрушени са къщи, пътища, надлези, нарушени са телефонните връзки и електроснабдяването. Щетите могат да достигнат 30 милиарда долара.
Приливните вълни цунами, причинени от земетресението, засегнаха практически целия район на Тихия океан до Камчатка. Хиляди са евакуирани, сред хората цари паника. Засега властите успокояват, че опасността постепенно отслабва и не се очакват големи щети.
Земетресението в Чили изправи пред заплаха от цунами близо една четвърт от света. Засега обаче ситуацията не изглежда критична. Предупреждението, което бе обявено в Тихоокеанския регион бе отменено навсякъде с изключение на Русия, Япония и Филипините. Ситуацията следи нашият международен редактор Николай Колев.
Всички тихоокеански държави са под тревога. Почти навсякъде населението в крайбрежните райони е евакуирано. Вълните се движат със скорост над 700 километра в час, а в средата на океана скоростта им се доближава до тази на реактивен самолет. За щастие обаче височината на вълните засега не е голяма.
Над два метра достигнаха вълните край Чили. Малко под метър бяха във Френска Полинезия. Вълните на полуостров Камчатка отнеха живота на четирима души. Цунами стигна и до бреговете на Нова Зенландия и Австралия. Предупреждение има и в канадската провинция Британска Колумбия, където се провеждат Зимните олимпийски игри.
Сирени предупреждаваха населението на Хавайските острови. За щастие там силата на вълната се оказа по-малка от очакваното и геофизиците смятат, че Хаваите са избегнали най-лошото. В Япония приливните вълни заляха няколко по-малки пристанища.
Властите там вдигнаха под тревога цялото крайбрежие. Това е най-голямата заплаха от цунами в Япония за последните 15 години. За щастие, 24 часа след труса, височината на приливната вълна намаля значително. Властите обаче не бързат да отменят тревогата, заради продължаващите трусове.
Опасността от цунами след разрушителното земетресение в Чили може да трае не повече от два-три дни. Това прогнозира директорът на централната лаборатория по висша геодезия към БАН Димитър Димитров.
Научният сътрудник е изследвал района в Чили преди години заедно с други учени и е предсказал мощното земетресение с магнитуд 8.8. С него разговаря кореспондентът ни в Пловдив Райна Зайкова.
Опасността от цунами, която заплашва десетки страни след разрушителното земетресение в Чили е различна от тази в Индонезия през 2004 година, казва Димитър Димитров. Разпространението на вълната зависи от рязкото движение между двете плочи.
"Имаме подпъхване на Тихоокеанската плоча под Южна Америка, имаме хлътване, което поражда вълна с обратна посока на запад, което, в зависимост от разстоянието, може да увеличи или намали своята скорост постепенно", обяснява ст.н.с. Димитър Димитров, директор на Централна лаборатория по висша Геодезия към БАН.
Очакваните вълни няма да имат мощна разрушителна сила.
"Навярно това движение може да доведе до вълна, която да отиде на север към Перу и на запад към Великденските острови. Не мога да преценя каква ще е вълната, но от порядъка на три-четири метра не могат да породят съществени разрушения", смята ст.н.с. Димитров.
Българският учен е участвал в редица изследвания на земетръсните зони в Чили, съвместно с други държави. Още през 2002 година е предсказал, че Чили ще бъде разтърсена от мощно земетресение.
"В резултата на разликите в движението на бреговата ивица и мощната верига на Кордилерите, се акумулират мощни напрежения, които водят до силни земетресения. Това ще доведе до катастрофично земетресение с магнитуд над 8", смята той.
Затихващите трусове в Чили могат да продължат една-две години, прогнозира ученият. Днес там беше регистриран нов силен трус с магнитуд 6,1 по Рихтер.
Заради страх от нови разрушения, жителите на крайбрежните градове, които пострадаха най-силно от земетресението прекараха нощта на открито. За щастие броят на жертвите е сравнително малък за толкова силно бедствие.
Щетите обаче са сериозни. Природното бедствие нанесе сериозен удар на инфраструктурата на най-големия производител на мед в света и на една от най-стабилните икономики в Латинска Америка.
Най-засегнати са бедните райони. Стотици хиляди чилийци прекараха нощта на открито. Над 2 млн. са засегнати пряко или косвено, заяви президентът на страната Мишел Бачелет. Разрушени са десетки болници.
Престъпни банди започнаха разграбването на остатъците от магазини и жилищни сгради. Властите очакват размера на щетите да бъде "огромен", след като бедствието удари транспортната, енергийната и съобщителната мрежа, както и жилищната инфраструктура. Силният трус прекъсна работата на две петролни рафинерии и на две големи медодобивни мини.
Въпреки че земетресението с магнитуд 8,8 по Рихтер е голямо природно бедствие, масовото приложение на модерно антисеизмично строителство в Чили "е намалило потенциала за разрушения", отбелязват американски експерти.
Международната общност е в готовност да окаже помощ на Чили - Европейският съюз вече обяви, че ще изпрати 3 млн. евро. Съединените щати също се обявиха в подкрепа на бедстващата латиноамериканска държава.
Само за 24 часа, на няколко други места бяха регистрирани още няколко земни труса. Все още няма официални данни за връзка между тези земетресения. Трусовете от последното денонощие са в Чили, Аржентина, Япония, Афганистан и Пакистан.
В Аржентина загинаха двама души - осем годишно дете и 70-годишен мъж. Притеснително е твърдението на аржентински сеизмолози, според които, това е отделно земетресение, а не вторичен трус на чилийското.
Нов трус имаше и в Япония. Силата му е 5,1 по Рихтер. На остров Окинава вчера беше регистриран и още един трус от 6,9, при който пострадаха две жени. Трусове със сила около 6 по Рихтер разлюляха Пакистан и Афганистан. Определено има разместване на земните пластове в тихоокеанския регион, но всякакви други заключения биха звучали спекулативно, преди да се изкажат специалистите.