Проверките на НЗОК в болниците бяха на случаен принцип. Бяха проверени болници с различни форми на собственост, за да не бъдем обвинение в пристрастие или специално отношение към определен тип болници. Това каза директорът на НЗОК Жени Начева в студиото на „Тази сутрин”.
По думите й това в вторият етап на проверките, като преди това е имало други по-масови проверки на около 130 болници.
„На базата на тези проверки сме предложили около 90 договора, сключени през януари, да бъдат прекратени”, каза Начева.
Сред установените нарушения са неправомерно изпращане на пациенти в болниците и сключване на договори с лекарите, които не работят в болниците. Тя посочи, че целта на проверките е да спре заплащането на фиктивни хоспитализации. Начева не пожела да посочи конкретни болници, тъй като резултатите от проверките могат да се обжалват.
„Но има лекари, които работят на повече от два места. Когато отидем и в двете болници едновременно, се оказва, че те не са на нито едно от двете места, Има пациенти, на които е поставена една диагноза, а всъщност тя се отчита към касата като друга диагноза, тъй като стойността вероятно, която се плаща по клинична пътека, е по-висока”, каза директорът на НЗОК.
Надяваме се, че времето всеки следващ месец този тип нарушения ще намаляват и подобни случаи ще бъдат все по-малко, тъй като ние ще отказваме заплащането на такива дейности още преди те да са заявени за плащане, каза Начева. Затова касата въвежда заплащане тази година за дейности след извършване на проверки.
"Ние проверяваме отчетните документи на лекарите, виждаме къде има дублиране на дейности и тези дейности, които са дублирани, те не се заплащат. След което изпращаме нашите контрольори на местата, където имаме съмнения за такива дейности, за да бъдат проверени и след това евентуално
Заплатени, каза Начева.
"Ефектът от нашите действия за един месец, спрямо декември месец миналата година, е във финансово изражение от 10 милиона лева свиване на разходите", каза шефът на НЗОК. По думите й това не се отнася за всички лекари, болшинството болници и изпълнители на медицинска помощ наистина си вършат работата. Желанието на касата е тези, които не я вършат, да бъдат санкционирани и да предприемат действия да си отстранят проблемите.