Една година след изборите България продължава да затъва в кризата, което означава, че предприетите мерки от правителството на ГЕРБ не са успешни. Това е посочено в отчета на СДС за политически сезон 2009 - 2010 г., който е обсъден на днешното заседание на Националния съвет на партията. Според сините, двата проблема на управляващите са бюджетната политика и геополитическите отношения на страната. Председателят на СДС и съпредседател на Синята коалиция Мартин Димитров припомни позицията си, че отклоняването от балансирания бюджет е грешка. Той добави, че другата грешка на правителството на ГЕРБ е, че не прави усилия за връщането на външнополитическата ориентация на страната към ЕС и НАТО.

Обезпокоително е, че не се вижда ясен план за стабилизиране на държавата, 2011 г. се очертава като тежка година и сме пред опасност от идването на Международния валутен фонд, предупреди Димитров. Той определи като пропусната първата година от управлението на ГЕРБ за реформи в областта на администрацията, здравеопазването, образованието.

Мартин Димитров посочи, че не може да приеме в бюджета да се заделят 160 млн. лева за тютюнопроизводителите, а в същото време да няма средства и да се закриват културни институти.

Положителната оценка, дадена от Европейската комисия по отношение на политическата воля за справяне с корупцията и организираната престъпност, съвпада с тази на Синята коалиция, коментира още Димитров. Лица, за които обществото знаеше, че имат криминална дейност и не бяха закачани последните осем години, сега са обект на разследване, няма как да не кажем, че това е нещо добро, посочи още той. Според него обаче трябва да се извърши и необходимата реформа на съдебната система, защото "има проблеми и те трябва да бъдат решени".

Нашите анализи показват, че в момента ГЕРБ се колебае дали да не попълни Висшия съдебен съвет по досегашната практика без да променя Конституцията и начина на избиране на членовете на съвета, каза лидерът на СДС и допълни, че това не е реформа.    Димитров посочи, че в СДС са решили да внесат в парламента законопроект, според който членовете във ВСС да се избират с мнозинство от две трети от депутатите. Лидерът на СДС каза, че така нито една партия няма да може сама да избере тези хора. От СДС искат кандидатурите за членове на ВСС да са публични поне месец преди избора, за да може да има сериозен обществен дебат.

По отношение на предложението за специализирани съдилища има някой положителни промени, допълни Димитров и поясни, че СДС не може да обяви как ще гласува докато не види цялостния текст на проектозакона.