С 60 процента са се увеличили плащанията за болнична помощ за период от пет години, съобщиха от Националната здравноосигурителна каса. През 2006 г. касата е заплащала за болнична помощ средномесечно по 62 млн. лв., а през 2009 г. разходът е достигнал 96 206 000 лв. Това сочат данни от анализ на ръста в хоспитализациите и заплатените за тях средства на болниците за период от пет години.

Най-голямо е увеличението - с 21 процента, на средствата през 2009 г., спрямо 2008 г. Основната причина за неконтролируемото повишаване на разходите за болнична помощ е приемът на пациенти в болница, чието лечение може да се извършва в извънболничната помощ. Друг основен проблем са повторните хоспитализации, посочват от касата.

За една година 300 000 пациенти са лежали в болница повече от един път, като само при три на сто е имало медицинска целесъобразност. Във всички останали случаи се наблюдава прием в болница с цел усвояване на финансов ресурс. Друга причина за повишаване на разходите е селективното договаряне и стремеж на болниците да работят и отчитат скъпоструващи клинични пътеки.

Установената тенденция за нарастване на плащанията на касата към болниците се запазва и през 2010 г., като очакваният им брой до края на годината ще достигне 2 млн. 80 хиляди лева. Това се отразява и в отчетите на болниците към НЗОК. През 2010 година средномесечните средства, заявени от болниците, достигат 101 милиона и 100 хиляди лева.

От касата заявяват, че на базата на тези данни е предприела стъпки за контролиране на разходите за болнична помощ чрез въвеждането на делегирани бюджети за болниците. Целта е да се ограничат ненужни хоспитализации, които генерират разходи в болничния сектор, отбелязват от НЗОК.