"Конституционният съд не може да определи срока за уседналост при местния вот, той може само да го разгледа". Това обясни Антоанета Цонева от Института за развитие на публичната среда, във връзка с очакваното днес решение на Конституционния съд, който трябва да се произнесе за срока на уседналост за изборите наесен. Според Антоанета Цонева най-вероятно решението ще бъде свързано с кодекса за добрите практики на Венецианската комисия, който предвижда, че уседналост не може да има повече от шест месеца.
"След като Конституционният съд излезе с решение, парламентът ще трябва да се занимава с изборния кодекс, за да разпише някаква норма, защото в противен случай ще означава, че няма изисквания за уседналост. Във Венецианската конвенция се предвижда срок на уседналост от шест месеца", обясни Антоанета Цонева.
Регистрацията започна
Съмнително преселение на хора обаче вече се наблюдава в различни части на страната. Такива примери са Чипровци, Несебър, Минерални бани и Димитровград.
Само за два дни служителката в чипровската служба ГРАО регистрирала 58 души.
"Първи ден тя не се е усъмнила, защото казали, че работят в горското стопанство секачи. На другия ден обаче, като идва още една група, тя се е усъмнила. Казала им е, че не й приличат на секачи, а те просто се засмели", разказа Иван Петков, секретар на Община Чипровци.
Според новата адресна регистрация циганите би трябвало да са настанени в общежитие на бившите мини „Чипровци". Входът му обаче е заключен, а от новодомците няма ни вест, ни кост.
По същото време подобен проблем възникнал и в Община Бойчиновци, където 54 роми се сдобили накуп с временна регистрация.
Само в град Несебър от септември до ноември са дошли да живеят 430 души. Още 300 са се регистрирали по настоящ адрес в Свети Влас, други 240 в село Равда. Общо новорегистрираните за последните три месеца в морската община са 1228 души.
В навечерието на последните местни избори, много хора от Минерални бани разбраха, че си имат квартиранти, за които дори не подозират .На повечето адреси бяха регистрирани допълнително по двама, трима човека, а рекордът бе в до скоро промишлена сграда, където се оказа, че живеят 20 души.1000 допълнителни гласа при малко над 5000 избиратели в общината със сигурност ще гарантират изборната победа на някоя партия. В момента тук управлява ДПС.
Едни от най-населените по документи парцели в Димитровград на практика се оказаха празни. Случаят в Димитровград не е изключение, а вече 20 годишна практика, която държи и местната и изпълнителната власт в неведение за броя на избирателите с право на глас. Присъствието на хиляди мъртви души в списъците за вота наесен няма да обърне резултатите за кмет в Димитровград, но може да помогне на някоя партия да вкара един общински съветник в повече.
Конституционният съд няма срок, в който да вземе решние
"Искам да напомня на тези най-висши съдии, над които стои само Господ, че те са длъжници на българския народ и е крайно време да се произнесат с решение", заяви Михаил Константинов, специалист по избори. По думите му Конституционният съд няма срок, в който трябва да се произнесе за уседналостта, така че може и да го направи след изборите.
Антоанета Цонева пък обясни, че Венецианската комисия ще има мисия у нас, а до края на май ще излезе с препоръки. "В момента на първо четене са приети промени в закона за гражданската регистрация, с които изискват пререгистрация на всички онези, които са си сменили адреса си в периода от първи септември до края на януари 2011г. Това обаче не решава проблема, защото този срок трябва да се придвижи поне до 30 април, за да може тази пререгистрация да обхване и тези случаи, които видяхме в Димитровград. Има и друго решение – всички, които след 1 септември са сменили своята регистрация да гласуват по постоянния си адрес."
Как е в ЕС?
"В ЕС практиката на уседналост е от 6 месеца до 48 месеца. В Люксембург трябва да живеете 4 години, за да гласувате за каквото и да било. В други държави са по шест месеца. При нас досега е било винаги до два месеца", обясни още Михаил Костадинов. "Ако се поиска законът за гражданска регистрация да бъде променен до 30 април, ще се получи надлъгване между парламента и Конституционния съд и накрая парламентът ще спечели, защото е по-пъргав".