Хаити отбелязва 2 години от опустошителното земетресение, което отне живота на 300 хиляди души и срина със земята домовете на милион и половина жители.
Две години след трагедията и щедрата помощ на международната общност, Хаити остава отворената рана на Карибите.
Трусът с магнитуд 7 по Рихтер разтърва страната в късния следобед на 12 януари 2010-а. Епицентърът е на 25 километра западно от столицата Порт-о-Пренс. Земетресението трае около 20 секунди - най-дългите и ужасяващи секунди за милиони жители на островната държава.
Към Хаити потекоха милиарди долари хуманитарна помощ. Благотворитената инициатива в България събра близо 1 милион и 300 хиляди лева. Стотици хиляди хаитяни обаче продължават да живеят в палаткови лагери.
„Тук съм от две години и никой не е дошъл с никаква помощ за нас. Изгубих всичко при земетресението и сега живея на милостиня”, оплаква се Астрел Лакомбе, жител на Порт-о-Пренс.
Едва 4 от 10-те мащабни проекта за възстановяване на засегантите райони са започнати. Причината - документни неуредици, липса на досататъчно финансиране и спорове за земя. Табела за строеж на чилище например твърди, че ще бъде завършено през април 2010 г.
„Дъждовният сезон ни забави и принципно вървим със закъснение. Проектът обаче помага на много хора да си намерят работа и да се изхранват. Сега работим, а после ще учим”, каза Кеснел Джоселус, учител и дърводелец.
Новоизбраният президент на Хаити Мишел Мартели обеща усилията по възстановяването да бъдат удвоени, като тази ще бъде годината на физическото възстановяване и възраждането на хаитянския народ.
