Трудни преговори между синдикати и работодатели за увеличението на минималната работна заплата от юли. Синдикатите предлагат тя да скочи поне на 270 лева. Защо работодателите се дърпат и какво мисли социалният министър? Отговорът в репортажа на Мария Ванкова:

Синдикатите предлагат минималната работна заплата да скочи още от юли основно по две причини.

Първата - в момента лицата, които получават минималният доход, след облагането му с данък, разполагат с по-малко от прага на бедността. За да не е така, минималната работна заплата трябва да се увеличи поне на  270 лева.

"Увеличавайки минималната работна заплата, тъй като тя се облага като всички други доходи, доходите от прекия данък ще се увеличат, постъпленията в осигурителната система ще се увеличат", коментира Мика Зайкова от "Подкрепа”.

В цифри това означава два милиона и половина лева приходи от данък върху дохода за периода юли-декември 2010 г.. И още девет милиона и половина лева от осигуровки.

Голяма част от тези пари ще дойдат от джоба на работодателите в частния сектор, тъй като там е по-голям броят на заетите лица на минимална работна заплата.

"Едно увеличаване, още повече в някакви драстични размери, освен че ще натовари бюджета, допълнително би увеличило разходите на работодателите и създава риск от увеличаване на безработицата", каза Димитър Бранков, от БСК.

Затова работодателите твърдят, че сега не е моментът за увеличение и предлагат то да стане от началото на следващата година. Според социалния министър Тотю Младенов минималният доход трябва да скочи на 270 лева, но при едно условие.

"И ако има някакво увеличаване на минималната работна заплата, според преговорите на синдикатите и работодателите, тя не трябва да обвързва другите социални плащания, защото бюджетът няма да може да си го позволи това", съобщи министър Младенов.

Очаква се дебатът за ръста на минималната работна заплата да продължи по време на  съвета за тристранно сътрудничество този петък.