Колко души, реално за засегнати от риск да останат без държавно гарантирано лечение?
У нас през есента на миналата година са приети близо 84 000 студенти, поне 70% от тях или около 55 000 млади хора са на ръба на закона, поне що се отнася до здравноосигурителните им права.
Причината са едни три месеца - периодът от юни, когато се завършва средно образование, до септември, или октомври, когато се постъпва в университет. За точно тези три месеца държавата не осигурява младите хора, тъй като те не са нито ученици, нито студенти.
Не би трябвало да има изненадани - всичко, което ще кажем по-долу, го пише в поне няколко закона.
"Обществеността не знае, като че ли, достатъчно по тази тема и голяма част от студентите не са осигурявани за летните месеци между училището и университета", обясни Росен Бъчваров от дирекция "Комуникация” в НАП.
А трябва, защото според сега действащото законодателство, държавата осигурява учениците и студентите редовно обучение, но не и кандидат-студентите. И така всички първокурсници влизат в университета с тримесечна осигурителна дупка в досието си. Това е притеснително, тъй като от тази година здравните права се губят, ако за три години назад имаме повече от три неплатени вноски. Тоест - само още един месец забавяне в рамките на следващите три години и студентът трябва да си плаща сам здравната помощ.
Лично проверихме твърденията на приходната агенция сред студентите в един от големите университети у нас. Не открихме нито един студент, който е платил здравните си вноски.
Колко ще струва на кандидат-висшистите разплащането с държавата?
Не много. За миналата година, например, здравноосигурителната вноска беше 10 лева и 40 стотинки на месец, което прави 31 лева и 20 стотинки за три месеца, плюс лихва от 2 лева и 43 стотинки. Ако всички си платят, в хазната ще влязат около 1 милион лева.
От приходната агенция предлагат държавата да поеме осигурителните вноски за тези няколко месеца между училището и университета. Според разчетите на агенцията, това няма да натовари бюджета. Предложението предстои да бъде обсъдено. За крайно решение е рано да се говори, особено във времена на затягане на коланите, когато всеки лев от бюджета се пести. Така че за момента студентите трябва да знаят и да си платят вноските сами, ако не искат да останат извън системата.