От началото на месецае в сила нов регламент, който позволява държавата да плаща до
хиляда и 200 лева обезщетение за безработица. Промяната доведе до бум на кандидати за трудовите борси.
Денят в бюрото по труда в Младост 4 започва в тъмни доби - на дълга опашка пред вратите на институцията. Списъкът с чакащи набъбва до 50 човека още в началото на работния ден.
„Прави се списък от хората, редят се по сума часове и до никъде не се стига. Като има толкова много хора да направят повече гишета”, казват чакащите.
През последните няколко седмици напливът от нови безработни е толкова голям, че бюрото е мобилизирало всичките си служители в приема на документи.
Националният осигурителен институт обяснява, че бюрото по труда в Младост е по-скоро изключение, заради големия брой съкратени от Кремиковци. В национален план всеки ден се регистрират около 850 нови безработни. Само за първите 10 дни на юли, от максималния размер на обезщетението при съкращение са се възползвали 280 човека.
„За да получават висок размер на обезщетението за безработица, периодът, за който са внасяли вноски върху висок осигурителен доход, е 9 месеца. Трудно е да се каже, че са внасяни високи осигурителни вноски за такъв висок период и се е очаквала промяната за отпадане на ограничението за паричните обезщетения”, каза Кина Койчева, началник отдел "Безработица" НОИ.
Институтът, обаче, стриктно ще следи за бъдещи злоупотреби. В това число ще гледа под лупа за работодатели, които фиктивно може да съкращават служителите си, само за да им плаща държавата допълнително.
По-рано днес пък социалният министър Тотю Младенов отчете свършеното за първата една година като се похвали, че безработицата е овладяна. За последните 4 месеца е паднала с един процент, което означавало 37 хиляди безработни по-малко.