Продължава скандалът в Пловдив след връчването на почетното звание Доктор хонорис кауза на футболната звезда Христо Стоичков. В петък футболистът получи почетното звание пред студенти и гости на Пловдивския университет, а няколко дни по-късно един от преподавателите си подаде оставката в знак на протест. Несъгласие изказаха и работещите в Историческия музей. Според тях връчването на званието е унижение за Пловдив. Райна Зайкова проследи хода на скандала:     

След като взриви интернет пространството с виртуалната си оставка,

в първия работен ден доц. Цветозар Томов се срещна очи в очи с ректора на Пловдивския университет Запрян Козлуджов. Минути преди това бе написал оставката си. След среща на четири очи, която продължи повече от час, Цветозар Томов прекъсна 15-годишната си преподавателска кариера в Пловдивския университет, след като бе приета оставката му.

"От този момент насетне не съм щатен преподавател в ПУ, което исках. На противоположни позиции сме, това не може да се промени, опитах се да убедя ректора, че това, което правя, не е да атакувам ПУ и ректора лично. Просто е свързано с това, че не приемам такъв тип академични признания”, категоричен е той

"Това решение много по-рано е взето, защото това наистина е формалният повод за подаване на оставка (...) Казах му да си помисли добре, той каза, че решението му е твърдо, но аз си мисля, че това решение без този формален повод, той щеше да го вземе, има много сериозни ангажименти”, заяви доц. д-р Запрян Козлуджов.

Цветозар Томов обаче ще продължи да преподава на четвъртокурсниците, докато му намерят заместник.Оставката му превърна университета в истински кошер. Част от преподавателите тайно му се обадили да го поздравят,а други открито го разкритикуваха.

"Мисля, че това е по-скоро емоция на колегата ни

Значи, не е задължително някой да бъде Доктор хонорис кауза,понеже е учен”, заяви Тодор Бистрашки, преподавател по история.

"Сварвате ме доста неподготвена. Колегата не го познавам, явно си е имал лични мотиви, така както Академичният съвет е имал мотиви да присъди това звание”, коментира Людмила Минкова, преподавател по руски език. Тя обаче заяви, че ще запази личното си мнение за себе си.

Академичният съвет на ПУ наброява повече от 40 преподаватели. Всички единодушно са гласували званието Доктор хонорис кауза да бъде връчено на Христо Стоичков

Единствената  въздържала се е  Аксения Замфирова от Икономическия факултет: „Не го коментирахме много, беше един тежък академичен съвет. Просто накрая нямахме време, може би инстинктивно съм си давала сметка, че може да се навреди на интересите на г-н Стоичков. Искам да знаете, че ВУЗ-овете са единственото място в България, където има малко нормалност и решенията, които се вземат, се вземат отговорно и ние стоим зад тях”, категорична е тя.

Предложението е било гласувано и от предишния ректор на университета професор Иван Куцаров. По негово време друга футболна легенда Христо Бонев става доктор Хонорис кауза. Такова звание е присъдено и на Карло Анчелоти.

"Подкрепям го, да. Смятам, че нищо нередно няма, това е просто една... практика. Имайте предвид, че Христо Стоичков е почетен консул на България в Испания. Значи може да бъде почетен консул на държавата в Испания, пък не може да бъде почетен доктор на ПУ, към който определено има заслуги”, смята проф. Куцаров.

Доста хора всъщност не разбраха защо Стоичков стана доктор. Заслугата му е, че именно след неговото лобиране финансовият министър Симеон Дянков даде държавни пари за изграждането на спортна зала на университета. В 50-годишната история на висшето заведение такава зала няма и студентите са били принудени да играят по различни чужди терени. Спортната зала се изгражда и се очаква да бъде открита следващата есен.

Емоционално, но премерено, бе  изказването на Стоичков минути след като стана доктор

"Мисля, че тази награда е повече за това, което съм постигнал като спортист в България, с това което съм постигнал като спортист зад граница, за това, което през последните години заедно с най-силния наш човек в ЕС Кристалина Георгиева да поемем по такъв път, по който можем само да радваме хората. Не всякога моят футболен живот беше на мед и масло, имах много трудни моменти с контузии, наказания, но никога не съм се уплашил. Не сведох главата надолу. Може би това даде основания на всички хора в университета да приемат едно такова гласуване. За мен е чест и отговорност”, заяви той.

Стоичков се ангажира и с други спортни проекти в Пловдив. През лятото той обяви, че ще докара испански инвеститори, които да съживят порутения стадион "Пловдив”. Негов ангажимент се оказа и изграждането на колодрума в града под тепетата. Стоичков гледа на тези ангажименти и като почетен гражданин на Пловдив, за какъвто бе обявен през 1994 г.

"Моята позиция изобщо не е срещу господин Стоичков

Просто е неуместно. Неуместно е и за самия него. Още не разбирам какви са конкретните му заслуги за развитието на ПУ”, коментира в студиото на "Тази сутрин” социологът Цветозар Томов. Според него това звание се присъжда доста леко на хора, които нямат отношение към науката. Той заяви, че на хора извън тази сфера може да се даде по изключение – и то за изключителни постижения. Над 80% от носителите на това звание в ПУ са академици и професори, подчерта той.