Бумът на дипломите от трети страни започва преди около две години. Оттогава досега стотици фармацевти практикуват у нас, благодарение на знанията си придобити в Украйна или Молдова.
"Те не могат поради много тежките кандидатстудентски изпити, не могат да влязат тук. Фармацията е семеен бизнес. Родителите искат някой да наследи аптеката и правят всичко възможно техните деца да получат диплома", смята доц. Николай Ламбов - ректор на Фармацевтичния факултет в София.
Част от тях са завършили под формата на задочно обучение, което у нас не е позволено. Вече в дипломите от трети страни е записано, че обучението е редовно. Така ръцете и на фармацевтичния съюз, и на държава, остават вързани, тъй като по документи всичко е изрядно.
"Не може хора, които виждаш, че всеки ден работят, част от тях дори не са помощник фармацевти, някои от тях са оператори, дори и хигиенисти в аптеката и не може тези хора, които са си в България, след две години да искат да станат членове на нашия съюз", коментира председателят на БФС Мирослав Ненчев.
Подобна практика е опасна за пациентите. От фармацевтичния съюз предлагат да се държи изпит за признаване на квалификация, както и да се провежда шест месечен стаж в аптека.
"Според нас, в най-скоро време България ще бъде обвинена от ЕС, че се използва като транзитна държава за навлизане на хора без квалификация", допълни Ненчев.
Здравното министерство обещава да обсъди предложените от фармацевтите промени в началото на 2011 г.