От първи юли в Бургас ще заработи център за комплексни услуги за деца с церебрална парализа. В него специализирани грижи ще получават над 100 деца от региона. Това е първият подобен център, който се открива в страната.
Няма официална статистика колко точно са децата у нас, болни от церебрална парализа. Цифрите варират между 3 000 и 20 000. Няма и база данни за състоянието им, а достъп до специализирана помощ имат малък процент от тях.
В новооткрития център ще бъдат обучени и назначени трима рехабилитатори и психолог, така че децата да могат да получават здравни, социални и образователни грижи, съобразени с потребностите им.
"Повечето проекти за изграждане на центрове се фокусират върху изграждането на мястото, на сградата. Хората забравят, често и дарителите, че всъщност, за да се оказва една услуга на хората е необходим добре обучен екип. Екип, който е подготвен в най-добрите постижения на съвременната социална работа и медицина”, смята Елица Баракова – изпълнителен директор на фондация "Помощ за благотворителността в България".
Фонд, създаден специално за целта, ще подпомага дейността на центъра, който се помещава в Дома за медико-социални грижи "Вяра, Надежда и Любов" в Бургас. От миналата година там помагат на деца със специални нужди да бъдат отглеждани в домашна среда. Според специалистите, ранната превенция на болестта може да доведе до много по-добри резултати в лечението.
"Родителите вече добиха смелостта, довериха ни се и видяха резултатите. И в момента в центъра има 62 деца, ползващи тази услуга със специалисти, пълен комплекс, който включва, освен рехабилитация, психолог-логопед, педагог и работа с родителите", обяснява д-р Пепа Ралчева – директор в Дом за медико-социални грижи "Вяра, Надежда, Любов".
Идеята е тук грижи да получават деца в неравностойно положение от цяла Източна България. С подкрепата на Държавната агенция за закрила на детето подобни центрове ще бъдат открити и в други градове в страната.