Похитителят е бил категоричен, че няма да стреля по полицаи, не е имал желание да убива никой. Искал е просто да обере банката, за да се сдобие с повече пари. Актът е бил предварително подготвян. Версията с любовната афера с една от касиерките е "свободно съчинение". Това заяви в студиото на „Тази сутрин” психологът, преговарял с него през цялото време - Тодор Тодоров, нач. сектор "Криминална психология" към МВР. Той беше определен от заложничките като "човека с приятния глас”.

Тодоров се е срещнал лично с него, след като са били освободени всички жени и е била проведена акцията по спасяване на скритата заложничка. Първият контакт с него е осъществен в 19 ч. по мегафона в банката. В началото младият мъж е използвал заложничките като жив щит през прозореца, ако се открие стрелба. Бил е с маска, не е искал да се чува гласа му и е поискал да го  наричат Иван. Не е представил никакви искания.

Първите му думи били, че като реши какво иска, ще се обади

"Ясно е, че Стефан не е престъпник”, заяви Тодоров. Той заяви, че Стефан е човек, на който цял живот са му са се случвали неудачи. Той е бил разстроен не от това, че са го скъсали на изпита, а от отношението на изпитващия към него. Бил е несигурен в себе си,  не е имал пълно доверие и на психолога. Срамувал се от това, което е направил, заявил: "Ето, аз пак се издъних. Дори един грабеж не мога да направя”. Тодоров заяви, че младият мъж по една време бил категоричен, че иска да се самоубие, но нямал куража да го направи.

Първата жена е била пусната срещу бронежилетка

Похитителят е искал да бъде сигурен, че няма да бъде убит, ако се щурмува банката. Искал е дори да пробва дали тя ще издържи на изстрели. Следял е медиите до един момент, преди да му бъде прекъснати кабелите. Слушал е обаче местното радио през телефона си. Притеснил се е, когато чул, че охранителят, който е искал просто да рани, е в тежко състояние, тъй като това автоматично означавало, че е убил човек.

Похитителят със сигурност не е знаел, че в банката има друга жена

През цялото време тя е била под бюрото в кабинета си, а врата не е била заключена. За да я изведат, Стефан е бил убеден, че в банката има много пари, които трябва да се приберат и да се опишат от полицията. През цялото време тя е писала есемеси с информация, макар че на моменти не е знаела какво точно се случва.

Когато влязохме при него, той вече беше доста изтощен,

разказа Тодоров. Стефан е държал пистолета пред сърцето си. Заплашвал е, че ще се самоубие, ако го доближат. Психологът обаче го убедил да махне палеца от спусъка. „На него по-скоро му се искаше полицията да го убие, но помоли полицаите „да не го правят на решето”, каза още той.

Целия разказ на Тодор Тодоров от "Криминална полиция" чуй в прикачения видеофайл.