Малката Мери - бебето на 62-годишната родилка от Русе, е в много добро здраве. Това съобщи доц. Ралица Георгиева от Клиниката по неонатология към Детската болница в София. Отделението е пълно с недоносени деца.

Малката Мери се роди в началото на май, в осмия месец от бременността, но с тегло 900 грама. Сестричката й Жаклин бе едва половин килограм и заради усложнения не успя да оцелее.
Въпреки проблемите след раждането, теглото на Мери вече е 2,5 килограма. Бебето е в добро здраве и няма опасност за увреждания. Майката отказа малката да бъде снимана.

"Всички изследвания, които сме провели, показват, че Мери в момента е едно здраво дете, което може да бъде отглеждано от майка си в къщи. Детето е на креватче. Храни се самостоятелно. Не се прилагат медикаменти при нея. Завършили са процедурите за профилактика на ретинопатията. Очакване следващата седмица детето да бъде изписано”, каза доц. Ралица Георгиева, завеждащ Клиниката по неонатология, СБАЛДТ.

Всеки ден при бебето е майката Красимира, която уморена от обществения интерес също отказа да застане пред камера.

Мери е един от 20-те недоносени пациенти на Клиниката по неонатология. В отделението се лекуват бебета от цялата страна. Доц. Ралица Георгиева казва, че броят на недоносените все повече се увеличава.

"Една част от тях са от непроследявани бременности, при които не се взети терапевтични мерки. От април досега имахме 13 двойки на деца, родени ин витро и една тройка. Това създава условия за пренатални увреждания, често се раждат преждевременно и се нуждаят от лечение след раждането”, каза доц. Георгиева.

Най-малкият пациент на клиниката пристига с тегло от половин килограм. В повечето случаи тези децата остават на продължително лечение от 2-3 и повече месеци.

"На месец едно недоносено дете излиза поне 15 хиляди лева, а ние получаваме 3 хиляди и 500 лева за всички месеци на лечение”, каза доц. Георгиева.

Интензивното отделение на Майчин дом също е пълно с близначета и тризначета. От началото на година новородените там след ин витро са 81, като от тях недоносените са 63.

Преждевременните раждания са над 10 на сто в Бургас, Добрич, Варна, Пловдив и София.
Според доц. Георгиева акушиер-гинеколозите трябва по-стриктно да проследяват състоянието на бъдещите майки, както и да се намалят случаите на многоплодните бременности при асистираната репродукция.

Здравното министерство пък обмисля допълнително финансиране за интензивното лечение на бебетата.