Освен бедствени последици за реколтата, пороите носят и опасността от нашествие на комари. Особено критично е в дунавските градове, които се готвят да посрещнат наплив на насекомите и от Румъния.

Един комар може да прелети 7 километра. Това означава ,че спокойно може да прелети през Дунава два пъти.

"Ако румънците не пръскат, няма въобще да има ефект нашето пръскане, защото ние ще опръскаме нашата ивица и след няколко дни комарите от техния район ще се преместят при нас", каза Георги Атанасов - кмет на с.Ряхово , Русенска област.

Едно от най- засегнатите от комарите села е Ряхово. Там освен, че реката заля крайбрежната ивица и заведенията покрай нея, навсякъде в селото избиха подпочвени води. Те не само унищожават земеделските посеви, но и са идеално място за развъждането на комари

- Работим с панталони ,с по- дълги дрехи , иначе много трудно. Или пък се мажем - нали има разни мазила. Въобще не им пречат тези мазила на комарите.
- Не могат да излязат децата навънка. След обяд ,вече като минат горещините след 18 часа и решим да излезем навънка - нещо страшно е.
- Не може да се играе защото от тия комари не се издържа!

Пръскането срещу комари ще започне едва на 20 юли и трябва да завърши на 27 юли, защото според прогнозите, тогава няма да вали и се очаква нивото на Дунав да спадне чувствително. Третирането ще се извършва едновременно във всички дунавски области.

"Тази година популацията според биолозите за последните 40 години е най-голямата", коментира Ивелин Димитров - Директор "Гражданска защита "Русе.

Закупуването на препаратите и пръскането ще се извършва от общините, а разходите ще бъдат възстановени от държавата.