Ако не се въведе пенсионната реформа, трябва да преминем към намаляване на пенсиите, защото държавата не може да поема повече от това - 60 процента от разходите за пенсии да се покриват чрез данъци. Това заяви в Плевен на Христина Митрева, управител на Националния осигурителен институт. Участието на държавата сега е общо около 4 милиарда и 450 милиона лева.

За съжаление има неизпълнение на приходите и, ако тази тенденция продължи, до края на годината то може да достигне 180-200 милиона лева, което означава 200 милиона лева допълнителен дефицит, прогнозира Митрева.

Тя посочи, че пенсионната реформа се налага и заради застаряването на населението. Към 2050 г. се очаква броят на хората над 65-годишна възраст да бъде около една трета от общото население.

В Плевен Христина Митрева участва в шеста кръгла маса в страната, организирана с цел да се обявят краткосрочните и дългосрочни мерки за финансовата стабилност на пенсионната система и за модернизацията й.

Проблемът на пенсионната реформа не е във възрастта за пенсиониране, а в осигуряването на заетост, заяви вицепрезидентът на КНСБ Иван Кокалов. От синдиката настояват за връщане на забраната минимум три години преди пенсиониране работникът да бъде съкращаван, а за хората над 50-годишна възраст, останали без работа, да има специални курсове за преквалификация.

Настояваме за постепенно връщане на част от осигуровките - да бъдат увеличени от следващата година с две на сто, посочи Кокалов. По думите му от КНСБ са за преформулиране на целта на пенсионната реформа, като тя да бъде за повишаване на пенсиите. Трябва да се преосмисли политиката по вноските и данъците у нас, и това е един по-дълъг дебат, посочи Кокалов.