Болничният вече ще се състои от две части - лист и декларация към него. В него ще се записва уникалният код на лекаря, който го е издал. Това ще улесни проверяващите в НОИ, които досега ровеха из информационните системи, за да разберат дали на лекаря може да се вярва.
Въведени са и повече възможности за вида лечение.
Според новия болничен, лекарят може да ни предпише домашно лечение на легло, или пък свободно, без право на напускане на населеното място.
"При проверка на спазването на режима и документирането му , ако не се спазва, човек може да бъде лишен от парично обезщетение", обясни Даниела Асенова от НОИ.
Втората част – декларацията, представлява досегашният "гръб" на болничния. Попълва се от работодателя. Изрично ще се декларира, дали болният има прекъсване на осигуряването, заради неплатен отпуск, например. Както и какво е законоустановеното му работно време. Ще се отбелязва и дали работодателят вече е обжалвал болничния.
Старият болничен лист ще важи до края на тази година. От 1 юли обаче задължително към него или към новия вариант трябва да се попълва декларацията. Работодателите пък чакат момента, в който няма да се редят на опашки и ще подават болничните по електронен път.
Всъщност, новият болничен е първа крачка към превръщането му в електронен. Тогава пътят му до НОИ ще се съкрати и изплащането му ще става по-бързо.