Проекто-предложенията предвиждат болницата във Велики Преслав да се трансформира в заведение за долечение, което според ръководството й е равносилно на самозакриване.
"Тя ще се закрие сама, защото няма да има пациенти, които да лекува", каза д-р Милчо Мавродиев, управител на МБАЛ Велики Преслав.
От районния център по здравеопазване са категорични, че намаляващият брой население в област Шумен изисква свиване на броя на джипитата.
"Наистина броят на практики в областта се намалиха от 142 на 118, но това се обяснява с това, че по принцип е намаляло населението в областта....като една практика включва средно около 1600 пациента", обясни д-р Димитър Костов.
"В България важи едно желязно правило, че пациентът има право да си избира семеен лекар на територията на цялата страна и след като той има това право.....в частта бройката над 1500 души, аз недоумявам как по административен начин ще бъде отписана от един семеен лекар и записана при друг", коментира д-р Милен Чолаков, председател на Асоциацията на общопрактикуващите лекари.
"Много са малко джипитата във Велики Преслав, трима лекари са, които са джипита, а хората са много от цялата селищна система тук и даже не знам сега дали ще мога да си намеря личен лекар...В големите градове е съвсем друго", сподели пациентът Николина Василева.
И пациенти, и лекари са на едно мнение, че при определянето на стандартите по областните здравни карти, трябва да се подхожда индивидуално, и с различни критерии - към големите и малките градове. До края на юли Министерството на здравеопазването трябва да излезе с решение по предложенията за областни здравни карти. Готвят се и промени в Закона за здравето, по казуса - да има ли в бъдеще болници от смесен тип, които комбинират активното лечение с долечение или не.