Близо половин милион българи могат да бъдат върнати от спешните кабинети през следващата година, заради съкращенията на половината от бюджета за спешна помощ. От януари спешните портали в страната ще трябва да избират дали да връщат пациенти или да увеличават дълговете на болницата.

Спешният портал в ИСУЛ е един от най-големите в страната. До края на октомври от там са преминали 40 хиляди пациенти. Едва 13 процента са били наистина спешните. Трябва ли да се наредите сред чакащите за спешна помощ ако имате световъртеж, главоболие и болки в гърдите? Дали това са симптоми на грип или на мозъчен инсулт?

Силна болка в окото води Йордан Томов направо в спешния очен кабинет на ИСУЛ. Като ме боли и не мога да търпя, значи състоянието ми е спешно, казва пациентът.

Всъщност дали състоянието на Йордан е спешно, дори и лекарят не може да каже преди да го прегледа.

„Съществуват и състояния, при които основният преглед и допълнителните изследвания са от голямо значение и ако не се внимава, може да се допуснат пропуски, които да са фатални за зрението. д-р Константин Георгиев, дежурен офталмолог

Директорът на спешния портал в ИСУЛ е категоричен, че от нова година няма да връщат пациенти. Но така ще генерират загуби.

„Така или иначе, дори да минат през дежурното джипи, те пак ще се върнат при нас. Защото никое джипи няма да поеме тая отговорност да бъде категоричен в становището си - да прегледа пациента и да го спре на това ниво, без да го изпрати в спешния кабинет за специализирана помощ”, коментира д-р Агоп Латифян, директор на Спешния портал в ИСУЛ.

До сега на болниците се изплащаха по 20 лева на преминал пациент. От Нова година грубо ще се падат по 10, а реалната стойност на прегледа е 50 лева.