Литийното шествие на Божията майка минава през шест километра път - от манастира до местността Клувията, където е била намерена иконата, скрита от опожаряванията по време на турското робство.
За пресъздаването на образа се смята, че е една от 20-те икони, за които е позирала самата Дева. Дали това е така – не е толкова важно, тъй като тя многократно е доказвала чудотворните си сили. Затова и хората за пореден път се събират, за да се помолят за здраве и изцеление.
Събира ги и вярата, и мъката, казва игуменът на Бачковския манастир епископ Борис. И допълва, че премеждията, пред които ни изправя Господ, са изпитание за нашата вяра, което да ни разтърси и да осъзнаем пътя, по който вървим.
„Има доста изстрадали хора и някои идват за чудо. Стават чудеса – може би не толкова често, както ни се иска, но стават”, разказва свещеникът и апелира: „Да призовем властимащите да въведат така необходимото религиозно обучение в училищата. Имаме нужда от образован, нравствен народ, посветен и духовно, и всячески”.
Наред с религията, фолклорът е този, съхранил българското. Какво по-хубаво от българския танц, представен от ансамбъл „Тракия”? А как се съчетават цвърченето на кебапчета по търговската улица и четенето на молитви в манастира – вижте във видеото.