„В британското общество имаше залегнало правило – правиш пет-шест простички неща и прогресираш. Финансовата криза и усложняващият свят обаче притъпиха тази зависимост. На тези хора им липсват по-далечни и духовни цели. Не бих ги нарекъл бедни, по-скоро не толкова имотни. Ако бяха изложени на глада в Африка, вероятно щяха да имат друг поглед към своето участие в британското общество”, заяви той.
По думите ми този тип „болест” започва още в училище, с превъздигането на материалните цели и получаването на вакуум в етично-моралните аспекти на социалното животно, наречено човек.
„Имаме една обърканост, насищане на материалните искания и липсата на нови цели и въжделения”, каза още Златин Съръстов.
За обстановката в британската столица
Ситуацията в Лондон и цяла Великобритания остава спокойна през изминалата нощ, предаде специалният пратеник на bTV Светослав Иванов. Той коментира още, че в броженията, започнали в събота вечерта, няма кауза, защото бунтове с каузи не затихват за три-четири дни. Те нямат лидер, конкретна идея, представителство и искания – затова и извършват погроми.
„Бунтовете утихват и хората, които до преди няколко часа грабеха магазини, вече са се прибрали. За хората в Лондон полицейското присъствие беше изненадващо и невиждано”, разказа още репортерът.
Той допълни, че неслучайно събитията са се развили в по-бедните квартали на британската столица - местата, където голяма част от младежта се чувства без перспектива.