Съсловната организация направи вчера и още едно предложение - ако общопрактикуващият лекар няма направления, да платим еднократна такса от 25 лева, а всички изследвания да ни бъдат безплатни. Гледните точки на заинтересованите страни събра Мария Савкова.
Майката на Александра Славкова имала злополучен опит в търсенето на направления.
"Тя имаше проблем с неясна температура и трябваше да ходи на различни прегледи, за да се установи причината за нея. Бяха й дадени 1-2 направления и после ходеше и частно си плащаше прегледите", разказва Александра.
Доктор Тони Зарев е управител на 13 ДКЦ. Не одобрява евентуално фиксиране на таксата за специалист на 25 лева.
"Ние сме търговско дружество и на пазара имаме право, когато се плаща кешово, да имаме свободен избор, това е наше право. Не може да се направи една смесица, един микс, между осигурени и неосигурени плащания. Мисля, че това ще предизвика протест у някои пациенти и ще внесе хаос в системата", обясни д-р Тони Зарев.
Пациентските организации определят предложението като разумно. Смятат, че така ще бъде улеснен достъпа до доболнична помощ.
"Въпросът е, че доболничната помощ, тя ще получи своите пари. Дали ще ги получи през каса или на ръка, няма значение”, коментира Теодора Захариева от Център за защита правата в здравеопазването.
Заместник-министърът на здравеопазването д-р Кирил Добрев също приветства идеята за право на контролен преглед за всеки пациент. Одобрява и т.нар. свободен достъп - първоначално плащане от 25 лева при специалист от здравноосигурен и безплатен контролен преглед и изследвания.
"Трябва да бъде ясно регламентирано. Трябва да се избягват уклони. Например, да се толерират пациенти, които плащат кешово. Да не се ощетяват останалите, които са по съответния ред”, коментира той.
Заместник-министърът на здравеопазването коментира и още една тема, която Българският лекарски съюз засегна вчера. Медиците настояха прогнозните делегирани бюджети в болниците да не се заменят с глобални или фиксирани. И още - клиничните пътеки да останат и догодина, вместо да бъдат заменени от диагностично-свъзани групи. Според д-р Добрев няма причини за притеснение. Той увери, че всички промени ще стават постепенно и няма да предизвикат сътресения.
Дали намеренията на лекарския съюз ще се реализират, зависи от бюджета на Здравната каса и условията, които ще залегнат в Националния рамков договор за следващата година.