Кметът на Кюстендил Петър Паунов въвежда строг регламент за всички, които отглеждат черешови масиви. Полицията и жандармерията ще пазят реколтата от крадци, а желаещите да продават череши ще подават специални заявления.

Всяка година черешовата война в Кюстендил изправя на нокти полиция и земеделци. Оказва се, че едни гледат масивите, а други продават реколтата.

"През нощта крадат, на другия ден продават. Дръвчета ни краднаха, отскубваха ги млади дръвчета, а не продукцията, да, половината ги бяха отскубнали”, каза Галина Даскалова.

"Тук изкупвателни пунктове съм виждал с чували се продават с клони, нормално ли е това да продаваш череши с клоните”, разказа Симеон Манов.

Миналата година се стигна и до убийство - пазач на черешов масив бе пребит до смърт по време на среднощна кражба.

"Беше толкова добър човек, на никой лошо не е направил, но той заплати с живота си. Стана жертва на крадците, така че който има череши е справедливо да си ги обере и да си ги предаде, и да си пише от къде ги е брал, а не да ги краде”, заяви Ваня Ризова.

Именно това е една от основните мерки, които кметът на Кюстендил взима този сезон.

"Най-важната мярка обаче е - веднага изваждаме всички пунктове от населените места, ще бъдат съсредоточени на едно публично място, дали ще бъде стопански двор или местния площад, изваждаме ги от гаражчета, от къщи, от дворове, защото основният проблем е, че се изкупува крадена продукция, от там вече се довежда до инцидентите”, съобщи кметът на Кюстендил Петър Паунов.

Преди да се продаде продукцията всеки собственик ще попълва бланка, с която ще удостоверява собствеността си.

"Пет са патрулите, които ще обикалят непрекъснато. 166 и 551312 са телефоните, на които всеки може да подава своевременно сигнал, ако види в масивите човек, който не е свързан в момента с кампанията”, допълни Петър Паунов.

Обещана е помощ и от жандармерия и граничната полиция. Строгите мерки влизат в сила в края на месеца, когато ще се бере ранната реколта.