Справка в Регионалните центрове по здравеопазване в страната показва, че в началото на новата седмица проверки са започнали навсякъде. Обобщени резултати все още няма. Изводът до момента е, че материалните бази на болниците масово са остарели.
Ел-инсталациите са на няколко десетилетия, а наличието на аларма за пожаро известяване е по-скоро изключение. Ето какво установи проверка на пожарната в Габровската и Пловдивската болница:
В габровката областна болница се извършват проверки на мерките за сигурност поне два пъти в годината. Сградата не остава без пожарогасители, а ел. инсталацията е под постоянно наблюдение. Липсата на аларма за пожароизвестяване обаче е опасен пропуск.
"Когато е строена сградата, може би това изискване го е нямало в нормативните документи и такава инсталация няма изградена за цялата сграда, и това всъщност е един от най-големите недостатъци”, заяви Старши инспектор Пламен Генчев.
"Това, което правим към настоящия момент е във всички нови обекти и отделения, които се реновират и се изграждат наново, да имаме, и всички видове пожароизвестяване”, поясни д-р Нели Савчева, управител на МБАЛ „Д-р Тота Венкова” – Габрово.
Друг проблем, който пожарникарите констатират, е непроходимостта на аварийните стълбища, която би затруднила евакуацията на хората.
"Най-важното е хората да запазят самообладание, да няма паника и да се вслушват в съветите на персонала, който работи”, допълни ст. инспектор Пламен Генчев.
Според пожарникарите, противопожарните мерки в родилно и неонатологично отделение на габровската болница са на добро ниво.
Каква е ситуацията в Пловдив?
Сведени до минимум са рисковете от пожар в Университетска болница, "Свети Георги" в Пловдив. Пациентките не се притесняват и определят като незначителен риска от инцидент.
Два са аварийните изходи на болницата. При евентуален пожар, първо се изнасят родилките с новородените и бременните, пациентите от интензивното отделение и оперираните, които не могат да се движат.
Според завеждащия Акушеро-гинекологичното отделение, системата действа безотказно.
Според регионалния център по здравеопазване във всички девет АГ-отделения в Пловдив и областта има несъответствия с изискванията за безопасност. За да се избегне опасността от инцидент, болничните ръководства трябва да направят сериозни ремонти.
Очаква се проверката в болниците в страната да приключи най-късно до края на седмицата. Министерството на здравеопазването, обаче е категорично, че каквито и да са резултатите, пари за ремонти няма да се отпускат. Тоест, при орязаните с 20-30 процента бюджети, болниците сами трябва да намерят пари и да направят отделенията си безопасни.