Октопод сред магистратите няма. Това каза заместник-главният прокурор Валери Първанов.
Все пак 60 от служителите на Темида са под наблюдение за оказан корупционен натиск, предава Канна Рачева.

По 20 от 60-те случая са образувани дела и магистратите са обвиняеми. Останалите 40 сигнала се проверяват.

"Ние сме в състояние сами да изчистим къщичката си от едните и да дадем по-слънчеви стаи на другите", каза Лазар Груев, председател на ВКС.

Вина обаче се доказва трудно, защото дори използваните специални разузнавателни средства често не водят до никъде.

"Не винаги казват донеси ми еди-какво си. Скоро слушах за "гаранционни карти", нали - евфемизми. Говори се за "поръчах еди-колко си кошници плодове - да ми ги донесеш". Не става толкова лесно”, каза Първанов.

Законово тази информация не може да се използва срещу магистрата, защото няма институция, която да докаже, че въпросните кошници са пари. И заради това някои сигнали се разследват поне по 2 години.

"Примерно, договаря се прокурорът, който е разследващ и повдига обвинение с обвиняемия да му се върши ремонт вкъщи. Е, да, казва: аз ще си платя, ама ти ми намери майсторите. И обвиняемият казва: ама нали разбираш за какви пари става дума. Според вас, такъв магистрат следва ли да е магистрат?", коментира Валери Първанов.

Как магистратите знаят, че ги слушат? Информация за това може да изтече както от съда, който разрешава подслушването, така и от службите, които го извършват.