София, „Люлин”, блок 385… Един нов блок, населен преди около година, с една не толкова лицеприятна и носоприятна гледка пред него. Под прозорците на хората се разраства един пазар, сглобен от подръчни средства. Миризми на развалени плодове и зеленчуци, бездомни кучета, шум и мърсотия рисуват екзотичната гледка в столицата на нашата европейска държава.

Повод за сигнала на хората от блока станали нехигиеничните условия, в които са принудени да живеят. Въпросът им към институциите е дали постройките са законни и ако да – това ли е начинът да се осъществява търговска дейност?

Обяснението на общината

От общината изразиха съпричастност с проблема. Също така обясниха, че теренът е частен, а неговият собственик имал намерения да строи на него след половин година. Дотогава обаче законът позволява да се ползва за сергийна търговия. „В момента тези терени са частна собственост и сме длъжни да се съобразим”, заяви инж. Костадинка Тренева – главен експерт по строителството на район „Люлин”, Столична община.

Тя обаче даде гаранция, че ще бъдат предприети необходимите мерки, за да бъде решен проблемът. С помощта на Столичен инспекторат пък ще се засили контролът по хигиената.

За хигиената от Агенцията по храните

В Агенцията по безопасност на храните този пазар не е регламентиран като такъв и площта не е узаконена. „Ще предявим заповед за спиране на дейността. Има основания, защото не е обособено като типичен парцел за търговска дейност”, обеща здравен инспектор д-р Снежана Ненова.

Асфалт, вода, санитарни възли, сметосъбиране и извозване на боклука, дезинфекция… това са все понятия, далечни на образувалото се тържище пред блока. Наличието на подобни пазари в София не е рядкост, затова и от Агенцията по храните призоваха гражданите на сигнализират на телефоните на сайта. В момента текат и проверки за установяването на подобни нелегитимни образувания.

Търговците и техните основания

Продавачите пък имат своите основания да са там и да продават на ниски цени, което е радост за едни и нещастие за други. Твърдят, че плащат наем за сергиите от 200 лева. Според едни теренът е частен, според други – общински. А почистването ставало в зависимост от манталитета на търговеца.