Навсякъде около нас звучи музика – в кафенета, ресторанти, в мола, в магазините – навсякъде. Тази музика е създадена от някого или от група хора и най-нормалното нещо е, авторите на тези парчета да получават някакви пари, затова че музиката им се използва за комерсиални цели. Това досега не се случваше в България.

От 25 март обаче влизат в сила промени в Закона за авторско право и сродните му права. "Това, че трябва да се заплаща използването на музика в хотели, ресторанти и други такива заведения, е безспорно и е в сила още от 30 години. Това не се прави, защото знаете, че законите по принцип трудно се спазват”, каза Георги Дамянов от Дирекция "Авторско право” към МК. "Глобите за неспазване на тези изисквания на закона вече са много големи. Досега бяха от 300 до 3000 лева, сега са от 2000 до 20 000 лева. При второ нарушение от 3000 до 30 000.”

Сумите, които собствениците на заведения трябва да плащат за права, са символични, поне според Васил Гюров от "Мюзикаутор”. Те се изчисляват на база места в заведението и ако се разделят на месец и по места излизат стотинки. "Мога да кажа между стотинка и две, според категорията на заведението, на стол на ден”, каза Васил Гюров.

Атанас Димитров от Браншовата асоциация на ресторантьорите в София обясни, че основните цели на организацията е да оптимизира разходите на членовете на асоциацията и на бизнеса. "Икономическата ситуация е доста сложна в момента, притиснати сме от много страни. Негативите са натрупани за 20 години. Бяхме свикнали отпреди това, че държавата се грижи за абсолютно всичко, ние не плащаме за нищо, музиката беше една даденост и никой не си задаваше въпроса откъде идва тя. Сега вече сме наясно. С проведените автори с "Мюзикаутор” и "Профон” ние изяснихме доста неща. Проведохме разговори и с много наши членове. Стана ясно, че авторите на тази музика наистина трябва да получат справедливо възнаграждение”, каза Димитров и допълни, че за заведенията, които той притежава на година плаща общо 250 лева за авторски права за музиката, която звучи в тях.

"С две думи това е лиценз за музика, както има лиценз за алкохол. Не стига само да си купиш алкохола от склада, а и трябва да си купиш правото да го продаваш”, обясни Васил Гюров.