Електронното отчитане вече се въвежда в Майчин дом. Всички новородени вече са част от новия електронен регистър, пилотно въведен в болницата. Другата болница, която вече е включена в проекта е тази в Тутракан.
Самият регистър ще има различни нива на достъп. С цялата информация ще разполага Министерството на здравеопазването. Различните болници няма да могат да научават подробности от ражданията в други лечебни заведения.
Всеки човек ще може да вижда в реално време колко деца са се родили в отделните области в страната.
Първото бебе в България, вписано в електронния регистър на ражданията, е момченце. Първата глътка въздух поема точно в 9:25 ч. сутринта. Това е отбелязано в електронния регистър на ражданията, както и как е заченат - естествено или ин витро, как е роден - с цезарово сечение или естествено, имало ли е усложнение по време на раждането, в какво състояние е дошъл на бял свят.
Доцент Виктор Златков, изпълнителен директор на Майчин дом, е и супервайзер на електронния регистър за лечебното заведение. Достъп получава с електронен подпис.
„Много е ясно кой е записал бебето, кой е записал тези данни, така и всеки си носи отговорността затова, което прави”, обясни доц. Виктор Златков.
Информация за бебето и раждането в Майчин дом се съхранява от преди 35 години, но в т. нар. Актови книги. Те трябва да се пазят 100 години и ще продължат да се водят паралелно с регистъра. В електронния вариант ще се вписват по-подробно медицинските показатели.
„Ще има определен период, в който ще могат да се вписват. След това, може да се установи, че има грешка. Супервайзерът може да коригира тази грешка, но първичния запис в системата ще остане така, че никой не може да се изкуши от мисълта да изтрие дадена информация и да я подмени с друга”, каза д-р Стефан Константинов, министър на здравеопазването.
„Ще имам реална представа след като мине пилотния проект. Срокът, според мене, дори е малък за да се видят всичките плюсове и минуси и считам, че 1 януари е малко нереалистичен срок за въвеждането му в национален мащаб”, каза доц. Никола Василев, национален консултант по акушерство, гинекология и репродуктивна медицина.
Както при регистъра за инвазивна кардиология и тук се предвиждат санкции при неспазване на новите разпоредби.
Министерството започва изграждането на интегрирана информационна система в здравеопазването и трябва да приключи в срок от 27 месеца. Парите са осигурени от европейски програми. В нея ще се вписват извършените здравни услуги в страната, броят преминали пациенти, разходите, лечението.
Предвижда се създаването на електронна рецепта, електронно досие на пациента и електронна здравна карта. В крайна сметка, системата трябва да свърже НАП, НЗОК и НЕЛК в една база данни - всичко това до 2014 година.