Министерството на земеделието отново създаде работа на прокуратурата. Този път със заменките на земеделски земи. Министър Найденов внесе близо пет хиляди сделки за проверка. Причината - поредното писмо-заплаха от Брюксел, в което ни предупреждават, че страната ни ще бъде глобена заради нерегламентирана държавна помощ.

Експертите от Брюксел се позовават на анонимен сигнал, според който държавата е давала скъпа земя, а е получавала в замяна терени с нищожна стойност. Сделките са основно за имоти край морските и планински курорти.

„Ще ви дам пример с Несебър, които са се сключили на 6,37 евро на квадратен метър, а цената преди регулация на същите терене е 120 евро. Созопол - 7 евро при цена от 170 евро. Панчарево на едно цяло евро, при цена от 100 евро”, каза министър Мирослав Найденов.

Заради писмото от Брюксел, от министерството са дали всички сделки за замени на земеделски земи, сключвани през последните 11 години за проверка. На прокуратурата е прехвърлена отговорността да търси из близо 5 хиляди договора за нарушения.

„Огромен масив е това. Разбирате, че 4500 сделки и не всички могат да бъдат поставени под общ знаменател. Има разпоредителни сделки със земи, при които община е заменяла, за да разшири някаква своя инфраструктура”, обясни земеделският министър.

Найденов отказа да назове имена, но обясни, че най-много заменки са подписани в мандата на министрите Нихат Кабил и Валери Цветанов.

Бившите земеделски министри Валери Цветанов и Нихат Кабил няма да бъдат арестувани. Софийската районна прокуратура образува досъдебно производство за сключените заменки.
Това съобщи за bTV районният прокурор на София Александър Налбантов. От прокуратурата съобщиха, че половината от сделките автоматично са отпаднали от сигнала заради изтекла давност.

Заменките станаха синоним на измама

Какво ще последва от прокурорската проверка, обобщава нашият репортер Генка Шикерова, която следи земеделските скандали.

5 хиляди сделки, макар и редуцирани поради давност на над 2 хиляди, са огромна работа за прокуратурата. Не стана много ясно защо министерството с ресурса, който има, не е отсяло поне част от тях, за които има съмнения. Обяснението на министъра беше, че инспекторатът работи само по сигнали и не проверява сделки, сключвани от предишни управления.

Имаше подобен казус и със заменките на гори. Още тогава главният прокурор обясни, че има начин тези сделки да бъдат развалени и даде становището си, как да стане това. Борис Велчев обясни, че макар и трудна, това е работа на министерството, което трябва да се бори за всяко парче земя в съда. И тогава, и сега покрай заменките излязоха много интересни имена на хора, които са получили атрактивни парцели на нищожни цени.

Но покрай всички тези сигнали не трябва да забравяме, че в по-голямата част от случаите е намерен законовия механизъм определени хора да се облагодетелстват.  Като например гората край Княжево. Огромни дървета ще бъдат изсечени. Земята е върната по много интересен законов начин. Според хората, които ни подадоха сигнала, на собствениците са възстановени ливади, но понеже не е можело да им се върнат в реални граници, затова им е дадена борова гора на място, където никога не е имало частна собственост.

Веднага след това земята е препродадена по 9 лева квадратния метър. Около инвестиционните намерения на новия собственик излизат имена, които съвпадат с имената на роднини на главния архитект на столицата. Така че предстои да събираме информация по този случай.