
Касата ще осигурява и плаща тест-лентите както за новите глюкомери, така и консумативи за раздадените в предходните години. Пациенитте ще получават необходимия брой тест-ленти веднъж годишно.
Здравната каса ще заплаща цялата стойност на 16 търговски марки тест-ленти, а за останалите шест, пациентите ще доплащат между един 1,50 лв. на кутийка.
Запазва се регламентираният досега брой тест-ленти. Годишният лимит от тест-ленти за глюкомер при възрастни пациенти на инсулин е 150 броя, за децата е 1 100 броя, а за бременни - 1 100 броя за периода на бременността.
Остава и старата процедура по отпускането на глюкомерите и тест-лентите. Право да предписват глюкомери и тест-ленти за тях имат ендокринолози, сключили договор с районните здравни каси.
Специална маркировка за лекарствата, платени от Националната здравно-осигурителна каса, влиза в сила от първи юли. Новата маркировка е във вид на холограмни стикери с уникален номер. Те ще бъдат залепвани на рецептата и съответно на изписаното в нея лекарство. Така Здравната каса смята да пресече възможността за препродажба на тези опаковки, както и да контролира изписването и отпускането на лекарства.