"До касиране на национални избори, в случая за президент, не вярвам, че ще се стигне. Оставям в скоби наистина безобразния начин, по който бяха организирани, и масово остава съмнение в тяхната честност. Възможно е това да ядоса и да мотивира повече хора да излязат да гласуват”. Това заяви в студиото на "Тази сутрин" социологът Юрий Асланов. Той подчерта, че не е прецедент да има вълна от молби за касации на избори по места и то от всички партии, тъй като винаги го е имало.

Според него резултатите от първия тур на президентските избори могат да се запазят и на балотажа, ако избирателната активност се задържи на същото ниво. Ако обаче рязко се повиши или намали, тогава сценариите "ще са интересни”. Обясни, че под рязко става дума за половин милион и повече хора.

"Много е важно да се направи качествена оценка на недействителните бюлетини. Със сигурност там има такива, които са техничски грешки. Но със сигурност имаше хора, които гласуваха с недействителни бюлетини съвсем съзнателно”, каза но свой ред политологът Румяна Коларова.

"Първият проблем е избирателната активност. Ако тя е по-ниска, това означава, че добре организираните избиратели, ще натежат повече, но най-вероятно ще натежи повече и контролираният вот”, заяви социологът Антоний Гълъбов. Големият проблем според него не е дали ще има обрат, а как ще бъде избран президентът на републиката: "Ако той бъде избран с ниска избирателна активност, с малка дистанция между двамата основни кандидати, това по същество оставя впечатлението, че ние не сме постигнали съгласие за това какъв искаме да бъде следващият президент”, каза той.

Гълъбов коментира още проблема с дълбокото разочарование и неудовлетвореност на членовете на секционните избирателни комисии: "Опасявам се, че е възможно в неделя част от тях да не се явят. Това може да стресира отново изборния процес още в началото на изборния ден. Проблем е, защото това, което отзвучава към хората, които не гласуваха на първия тур, е, че изборите са сложни, че се чака дълго, че трябва да си търсиш името. В крайна сметка това са послания, които по-скоро действат върху ниска избирателна активност”.

Той обърна внимание и на въпроса в организацията на изборите, "тъй като нашите наблюдения показват, че организационните нарушения изглеждат умишлени. Те на са само въпрос на некомпетентност на изборната администрация”, подчерта Гълъбов.

Целия разговор чуйте в прикачения видеофайл.