Средно по хиляда пациента годишно страдат от лекарски грешки у нас. Миролюба Бенатова разказва докъде стигат пациентите, които се опитват да търсят справедливост.

Христо Коледаров иска най-доброто за съпругата и бебето, което чакат, затова следят бременността на три места -  в родния им град Петрич, Благоевград и в известна частна клиника в София.

На 4 март 2009 г. Запряна Коледарова вдига 38 градуса температура и постъпва в частната клиника по спешност. Следващите дни родилката преживява да чуе, че е болна от левкемия, да  роди със секцио, да й направят пункция на гръбначния мозък, да установят, че няма рак, да лежи в онкологията, след това в Майчин дом и накрая да почине във Военна болница - от сепсис, настъпил вероятно в първите дни след секциото.

От тогава Христо търси виновен за смъртта на съпругата си. Води се разследване, което е зациклило.

"Напълно здрава жена, а сега й гледаме некролозите. Синът ни е на 2 години. Това е малкият.
Ние се въртим в един лабиринт. Аз им казвам бялата мафия, те всички са едно”, сподели Христо Коледаров.

"След разпитване на 70 лекари от месец май двете дознателки от главна дирекция не могат да намерят гинеколог. Всички отказват”, обясни Пламен Таушанов, председател на Българската асоциация за закрила на пациентите.

Поля Димитрова е жива след секцио, но всичките й детеродни органи са отстранени заради инфекция, неустановена в три болници.  

"При постъпване в "Пирогов” доктор Джунков ме прегледа, който е началник на гинекологията, изобщо не констатира проблем, гинекологичен... всичко - шевът бил спокоен. Постъпих в коремна хирургия. Както нямах никакъв проблем, така се оказа, че съм със животоспасяваща операция”, разказа Поля Димитрова.

Разбира какво й е при изписването:

"При изписването д-р Джунков дойде и ми каза да съм благодарна, че съм жива след отстраняване на яйчници и матка. Дотогава нищо не знаех.  Бях шокирана.  Не бях виждала детето си изобщо”, допълни жената.

Поля подава сигнал за лекарска грешка веднага - преди четири години. Разпитана е за първи път преди няколко месеца.  

През октомври от Министерство на здравеопазването признават в писмен вид, че има реален проблем с намирането на експерти по дела за лекарски грешки. Още тогава е заявена готовност -  отново писмена, за среща с представители на Министерство на правосъдието, МВР, Висшият съдебен съвет и пациентски организации, за намиране на решение. Среща и решение до ден днешен няма.

В студиото на Тази сутрин премиерът Бойко Борисов се възмути, че се бави проверката за смъртта на 4-годишното дете в ИСУЛ. Според Борисов Инспекторатът на здравното министерство е можел за 2 часа да изясни случая и да подведе лекаря под отговорност. Официално резултатите се чакат след още седмица.