Премиерът Бойко Борисов ще предложи на депутатите в Народното събрание кандидатурата на д-р Стефан Константинов за министър на здравеопазването. Това съобщиха от пресслужбата на Министерски съвет. Той ще заеме овакантения пост на Анна-Мария Борисова.
Д-р Стефан Константинов е гинеколог в многопрофилната болница за активно лечение в Кюстендил. Практикувал е професията и в Тунис, а от началото на миналата година, заема и поста заместник-председател на Лекарския съюз. Той е и член на Съвета на директорите на болница „Никола Василев" в Кюстендил.
Д-р Константинов ще замени на поста Анна-Мария Борисова, която вчера премиерът освободи с мотива "несправяне със служебните й задължения във ведомството и породилото се като следствие напрежение при осъществяване на реформите в националната здравно-осигурителна система".
Акушер-гинекологът д-р Стефан Константинов не пожела да влиза с "летящ стар", така както предшественичката си. Уточни също и, че не е "намерен на един разклон преди Търново".
"Тук, на този пост, никой не го хващат на улицата и да го довеждат насила. Аз с чистото съзнание съм си дошъл и не се чувствам жертвен агнец”, заяви д-р Стефан Константинов.
Той идва от ръководството на Лекарския съюз. Преди две седмици, когато медиците взеха решение да протестират, Стефан Константинов заяви:
- И така какво искате от правителството, колко пари биха ви удовлетворили?
- Това, което получихме като обещание, това са 158 лева за болничната помощ до края на годината.
Две седмици по-късно - парите са малко по-малко - 65 млн. лева в бюджета на Здравната каса, които обаче ще влязат в сферата още през октомври, но Константинов вече е кандидат за здравен министър.
"Най-належащият проблем, финансовият, виждам, че започва да намира едно добро решение, става въпрос за дълговете към болниците, които ще бъдат изплащани”, съобщи кандидатът за поста министър на здравеопазването.
"Парите, които вече са в Бюджет 2011 година остават. Така че, сравнението е 400 милиона лева повече за здравеопазване спрямо Бюджет 2010”, информира Симеон Дянков.
Засега не става ясно дали обещаните 65 млн. лв. няма да са за сметка на орязване на разходи за болниците догодина
"Никакви условия не съм поставял, просто съм искал да имам свободата на действие по отношение на реформата и се надявам, че, тъй като тя така или иначе ще има някакви болезнени моменти, ще получа необходимата политическа подкрепа в тези съдействия”, каза още д-р Стефан Константинов.
Дали изборът на Стефан Константинов, досегашният заместник-председател на БЛС, ще успее да тушира в последния момент исканията на медиците преди протест, или напротив - ще помогне на лекарите да бъдат изпълнени на 100 процента исканията им - това предстои да видим.
Ще има ли протести на медици, както планира Лекарският съюз?
Мястото, от където през март тръгнаха лекарските протести е Кюстендил. Новият здравен министър Стефан Константинов беше част от ръководството именно на болницата в Кюстендил. Марина Евгениева разказва какви са настроенията сред колегите на Константинов:
Смяната на министъра на здравеопазването не е променило намерението на лекарите да протестират. За bTV д-р Емил Давидков заяви:
"Мисля, че протестите трябва да продължат, те са необходими. Мисля, че с тях помагаме и на новия министър”.
Д-р Давидков съобщи, че приема със смесени чувства новината за смяната на министъра. Той каза, че се радва, защото новият министър е човек с много големи професионални качества и голям професионален потенциал. Съмнението на д-р Давидков е свързано с това, че новият министър ще бъде оставен да работи така, както той смята за правилно.
"Ако има възможности, той може да направи много и чудесни неща за здравеопазването в България”.
Попитан дали смяната на здравния министър ще повлияе на кризата в здравеопазването, д-р Давидков заяви, че влиянието върху кризата е по-скоро на икономическите фактори.
Как приемат в Кюстендил новината за новия министър?
Стотици бебета са проплакали под грижите на новия министър. В Кюстендил го познават като добър специалист и съсед.
Днес в родилното отделение на кюстендилската болница има само една млада майка с новородения си син. Тя посреща с радост новината, че лекарят, който до вчера е полагал грижи за нея, ще става министър.
"Ние сме доволни от неговите грижи, не знам за другите, и тук в болницата като съм лежала много добър лекар, поне лично според мен”, сподели Даниела Георгиева.
"Откровено да ви кажа, всяка година на 5 октомври, когато празнувам рождения ден на моето дете, изпращам най-хубави пожелания на този лекар, защото в един изключително сюблимен момент за всяка жена, когато е изправена пред това да стане майка, пред толкова много страхове, точно този лекар, д-р Стефан Константинов, ми помогна да родя едно здраво и хубаво бебе, което вече е голяма ученичка в гимназия”, разказа Снежана Любенова.
Съпругата на новия министър работи в отделението по рентгенология към същата болница. Днес, след като става ясно новото назначение, колегите й я освобождават от работа. Не я намираме и в дома им, където е и частният кабинет на гинеколога. Съседите на д- р Константинов разбират от нас за бъдещия му пост.
"Сериозно? Не, не, не. Стефчо? Нашият тука, на третия етаж, е нищо не...току що го разбирам от вас. Добро момче е, мисля че, защо не, мисля, че ще може да се справи”, не скри изненадата си съседката Таня Стойнева.