Искам да се извиня на всички българи и на всички членове на Секционни избирателни комисии, които преживяха това събитие. Като няма кой, аз ще се извиня. Все някой трябва да се извинява, защото все пак имам някакво отношение към изборите, макар че по мое време тези работи не ставаха. Шок и ужас, да, но преди 11 години точно американската република щеше да се разпадне. Под американска република разбирам САЩ. Това заяви в студиото на предаването "Тази сутрин" проф. Михаил Константинов

В щата Флорида броиха 39 дни. Няма грешка, почти месец и половина броиха бюлетини

Накрая не ги преброиха, искам да отбележа, Върховният съд каза кой ще бъде президент – Джордж Буш-младши. Тогава очевидно победата беше на другия. По някакви причини избраха Буш и историята тръгна по един път, разви се някак си. Така че когато говорим за шок и ужас, нека винаги да се сравняваме. Когато говорим за грозното явление, купуване и продаване на гласове, нека да помним, че е измислено в Западна Европа.

Две са обективните причини за случилата се неразбория в неделя

това, че изборите са две в едно и това, че всъщност това не е толкова обективна причина. Да започнем тогава с обективните. Обективната сме я правили и друг път, преди 20 години правихме две в едно. По-сложното правихме – и местни, и парламентарни. Какво се случи сега? По някакви причини, за мен неизвестни, числовите данни извън гласовете бяха увеличени от 15 на 25, с 60% увеличение на писмената работа.

Ние сме получавали протокол, в който не са попълнени личните данни на избирателите, което е императивно изискване

Сега какво - да го махнем протокола и да лишим от глас 200 души или 300, 1000. Вижте, нека да е ясно, нарушения имаше страшно неприятни, много лоша организация, но това не променя изборния резултат и вие ще видите, че касиране на избори няма да има. Това ви го казвам от сега, посочи той.

Няма по-порочно нещо от това да се броят втори път бюлетини

Аз не напразно започнах с Флорида. Във Флорида броиха десет пъти за 39 дни. Всеки път преброяваха нещо различно и накрая съдът, за да спаси държавата, обяви край на броенето и назначи президент. Ако вземете да броите втори път, ще получите друг резултат, трети път – трети резултат.

Ние трябва да поставим под въпрос районирането

Защо? В държавата има секции, има общини с по една секция, в София са 1 500. Може ли да има такава чудовищна неравномерност? Не, разбира се. В София какво пречеше да се гласува в 24-те района. По 50 000 избиратели има там.

Нека да резюмираме: да се изравнят общините по размер. Не може да има община с 1 000 души и община с 1, 5 млн. души, значи нещо е дефектно. В София има 24 района. Разбийте София на 24 парчета, призова проф. Константинов.