Още един от свидетелите по делото срещу бившия министър на труда и социалната политика Емилия Масларова се отрече от показанията си, които е дал пред разследващите. По почина на Тодор Павлов, и Добромир Нейков свидетелства точно в обратна посока на това, което е казал във фазата на досъдебното производство.

Пред разследващи Нейков, чиято фирма е участвала в ремонта на бившата работническа поликлиника в Стара Загора, е заявил, че на срещите, когато е уговаряна реконструкцията, е присъствал Венцислав Драганов - един от подсъдимите по процеса.

В съдебната зала обаче той се отрече от думите си, като обясни, че Драганов не е присъствал на срещите. Разликата в показанията идвала от технически пропуски от негова страна и от това, че когато го разпитвали разследващите, бил неподготвен.

Консорциумът, занимавал се с ремонтните дейности

Фирмите на Добромир Нейков, както и на друг свидетел по процеса - Антон Тончев, били избрани да участват в консорциум, който се е занимавал с ремонтни дейности на бившата работническа поликлиника, превърнала се в сграда за нуждите на социалното ведомство.

Консорциумът бил създаден непосредствено преди да спечели конкурса за ремонта. Всички участници в него имали по 0,2%, а само управителят Михаил Михайлов, който също е подсъдим - 99,2%.

Във всичко това обаче защитниците по процеса не намират нищо притеснително, тъй като при всички големи инвестиционни обекти се постъпвало по този начин, защото в България нямало фирма, която да извършва абсолютно всички ремонтни дейности във всички сфери на строителството.

Показания дадоха още двама свидетели

Пред съда днес показания дадоха още двама свидетели, които са участвали при ремонтите в Стара Загора. От показанията и на четиримата разпитани стана ясно, че техните фирми, като основни на пазара в региона, са получавали отстъпки до 50% от цената на строителните материали.

В договорите за сключения ремонт имало клауза, която не позволявала на нито един от тях да променя цената, която трябва да получат за свършената работа. И понеже през 2008 и 2009 година бил бумът на строителството, надницата на работник стигала до 90 лева на ден.