В аптеките трябва да работят и хора с нефармацевтично образование, които да обслужват щандовете, с изключение на тези с лекарствата по лекарско предписание, смятат от Асоциацията на собственици на аптеки. По думите на председателя й Николай Костов това предвиждат и промените в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, които ще доведат до край спора между асоциацията и Българския фармацевтичен съюз.
Фармацевтичната услуга ще се влоши и оскъпи, ако магистрите чистят, охраняват аптеката или дават консултации за шампоани и детски пелени, каза Костов. По думите му магистрите трябва да се занимават само с лекарства, за останалите технически дейности персоналът не трябва да има фармацевтично образование.
Досега законът не разрешаваше бакалавър-фармацевтите да продават лекарства без лекарско предписание, ако в аптеката не присъства магистър-фармацевт.
Незаконният реекспорт на лекарства би довел до увеличаване на цените им в пъти, ако не бъде преустановен, според собствениците на аптеки. Той бил факт, защото в България цените на лекарствата са по-ниски от тези в останалите от Европейския съюз, обясни Костов. По думите му собственици на аптеки купуват огромни количества лекарства от български дистрибутори и ги изнасят и продават в чужбина на по-високи цени.
Костов уточни, че този реекспорт ще повлияе на цените на лекарствата без лекарско предписание, тъй като другите са под строг контрол.
Ако се изравнят цените на лекарствата в България с тези с останалите държави в ЕС, тогава ще се прекрати и незаконният реекспорт, допълни той, прогнозирайки, че някои цени ще се увеличат с проценти, но други - в пъти повече.
По неофициална информация легалният реекспорт на лекарства по лекарско предписание възлиза на 70 млн.лв., а на тези без лекарско предписание вероятно още толкова, добави Костов.
Всички аптеки в страната трябва да бъдат свързани с митниците и с Национална агенция по приходите, както стана с бензиностанциите, за да се преустанови незаконния реекспорт, искат от асоциацията.
