Цените на лекарствата у нас, преди да бъдат обложени с ДДС, са сред най-ниските в Европа. Това развива така нареченият паралелен износ.Търговци на едро купуват от България и продават в други страни, където цените са по-високи. По неофициални данни годишно става въпрос за износ за над 70 милиона лева.
От Асоциацията на собствениците на аптеки твърдят, че имало аптеки, които също извършват паралелен износ, въпреки че законът го забранява. Става въпрос за лекарства, които се продават без рецепта.
Имало случаи, в които по документи за един месец една аптека продава 20 хиляди опаковки от едно лекарство. И това, според асоциацията е доказателство, че се прави износ.
„Ами контролният орган е ясен кой е. Това е Агенцията по лекарства. Просто тя трябва да го свърши", каза председателят на асоциацията Николай Костов.
От Агенцията по лекарства твърдят, че стриктно следят документите на аптеките. И досега не са се натъквали на подобни злоупотреби.
"При представяните ни документи по време на проверките няма данни за подобни количества", Светлин Спиров, Изпълнителна агенция по лекарства. От аптечния бранш отхвърлиха обвиненията.
„Нито една аптека не е в състояние чрез наличните си финансови състояние да закупи такива количества , още повече че това веднага би направило впечатление на ИАЛ и на самите търговци на едро, със сигурност това са голи думи", каза Антон Вълев, председател на Националната аптечна камара.
Асоциацията на собствениците на аптеки обаче твърдят, че заради незаконния износ лекарствата без рецепта вече са поскъпнали с 20-30 процента. И тенденцията ще продължи. Производителите отричат.
"Не съм съгласен с колегите, че повишаването на цените е възможно развитие, или пък е някакво решение на проблемите свързани с паралелния износ", каза Деян Денев,Асоциация на иновативните фармацевтични компании.
За последната една година поскъпване е регистрирано за няколко медикамента за простуда и грип, които в аптеката вече струват с между 8 и 30 процента повече.