bTV подкрепи за поредна година инициативата “Часът на Земята”. София се включи за втори път официално в кампанията на международната природозащитна организация WWF. На 27 март (събота) в 20.30 ч. стотици милиони хора в цял свят угасиха осветлението си за един час като символичен знак, че е време за сериозни действия срещу промените в климата.
Около 630 хиляди крушки са угаснали само в София, в събота вечерта, по време на инициативата "Часът на Земята". Изчисленията на ЧЕЗ показват, че от 8:30 до 9:30 в събота вечер е регистриран 38 мегавата спад в консумацията на ток в София. За сравнение, миналата година спадът е бил два пъти по-малко. Инициативата "Часът на Земята" има за цел да привлече вниманието към борбата с климатичните промени.
София е първият български град, който потвърди участието си в "Часът на Земята” на WWF, като се очаква към него да се присъединят и други. Четири от петте най-високи сгради в света ще потънаха в мрак на 27 март 2010 г. - извисяващата се на 800 метра Бурж Калифа в Обединените арабски емирства, Си Ен Тауър в Торонто, Тайпей 101 в Тайпе и Уилис (Сиърс) Тауър в Чикаго. Към тях се присъединиха планината Тейбъл Маунтин над Кейп Таун в Южна Африка, кралският дворец в Банкок, Тайланд, мостът Голдън Гейт в Сан Франциско, Емпайър Стейт Билдинг в Ню Йорк и националният паметник Маунт Ръшмор в САЩ. В Хирошима, Япония, ще се включи и Паметникът на мира.
"Часът на Земята” започна в един град – Сидни в Австралия - през 2007 г., а през 2009 г. се включиха 4189 града в 88 държави, включително 42 български населени места. Миналата година угаснаха знакови сгради като Египетските пирамиди, Айфеловата кула, Колизеумът, статуята на Христос Спасителя в Рио де Жанейро, Бъкингамският дворец, Олимпийският стадион в Пекин.WWF е природозащитна организация, основана през 1961 г. Работи в над 100 държави с помощта на 4000 служители и над 5 милиона доброволци. WWF се грижи за подобряването на околната среда, за да може хората да живеят в хармония с природата. В България WWF се занимава със защитените територии и местообитанията от европейско значение в мрежата Натура 2000, горите и сладководните екосистеми, земеделските политики и развитието на селските райони, промените в климата (http://wwf.bg).