Ултрасолидарен и несправедлив. Така квалифицира сегашния модел на здравеопазване у нас министър Стефан Константинов. Той декларира готовността си да го промени, но изтъкна, че и дума не може да става за премахване на здравната каса. Наистина хората, които си работят си плащат осигуровките. Солидарността се използва в това, че всички ползват.
В момента в здравеопазването действа принципът от социализма
– от всекиму според възможностите, всекиму според потребностите. Аз искам да го променя с малко либерализация на достъпа в извънболничната помощ, въвеждане на контрол от страна на пациента за доплащане, което не е задължително да е от джоба му, а е стимул да се осигурява в частен фонд, каза Константинов.
Според него не може да се премахне здравната каса. Може само да се говори за създаването на частни фондове, които да я конкурират.
Ще плащаме ли за направления?
„Това е идея да се легализират някой неща, които така или иначе са практика. Вариантът, който предложих за обсъждане, е вместо да използваме талоните хората да плащат и да ходят свободно, но с много ясен регламент. Сега плащат осигуровки, а направленията свършват. Т.е. формата на регулация някъде издиша”, каза Константинов. Той уточни, че хората с хронични заболявания ще си продължат лечението както сега.
Здравната каса плаща 14,50 лева за първичен преглед, заедно с потребителската такса от 2 и половина лева, лекарят получава 17 лева бруто. Това е сумата, около която се въртим. Това е идея и трябва финансово да се обоснове, каза здравният министър.
Свободният достъп на децата до специалист остава в сила
Ако реакциите не са положителни, оставаме на същата система: който отиде и има направления, ще се преглежда безплатно, който няма – няма, посочи Константинов.
За това колко години трябва да е затворът за неплащане на здравна осигуровка здравният министър д заяви, че първо трябва да е ясно кои хора не си плащат здравната осигуровка.
„Ако човекът е беден и е останал по някаква причина извън системата и няма доходи и заради това не е платил здравната си осигуровка, за него не трябва да има затвор”, посочи д-р Константинов.
В страната има страшно много болници и се пилеят средства
и се получава нелоялна конкуренция. Лекарите в държавните болници са на много ниски заплати, които им зависят от това колко пациенти са минали и стремежът им е да имат повече пациенти, появяват се доплащания, които се наричат с екзотичното име „Избор на екип”, каза здравният министър. Според него заради това е необходима структурна реформа в болниците.
След репортаж на bTV за искани 900 лева за избор на екип и то след операция, Константинов посочи, че още днес ще изиска от всички болници по какъв начин и на какви цени определят тарифите за избор на екип и изобщо каква им е процедурата. Ще има и решение как да става, обеща министърът и посочи, че тази процедура да бъде забранена.
„Абсурдно е да се избира екип при цена на клиничната пътека „х”, а изборът на екип да е в пъти над „х”. Ако е така, тази болница няма нужда да работи със здравната каса, да си мине на частно и да каже: това са нашите тарифи и който иска да ходи при тях. Имаме прекалено много болници и ще бъда безкомпромисен”, категоричен бе здравният министър.
Защо няма пари за ин витро?
Зрители на „Тази сутрин” е оплакаха, че от няколко месеца държавата не плаща на клиниките за ин витро процедури, въпреки че жените са одобрени от фонда. Според пациентка проблем има в Плевен и във Варна.
В студиото на „Тази сутрин” дойде и д-р Николай Лалев, директор на фонд „Ин витро”, който увери, че проблемът вече е решем.
За година и половина във фонда са се записали 10 хиляди двойки, от които 9 молби са разгледани, а са одобрени 6 400 заповеди. 4 хиляди вече са започнали процедурите. Към края на миналата година успеваемостта е около 27% успеваемост, родени са 360 бебета, а в момента има около 700 бременни жени.
В бюджета бяха заложени 10 милиона. Поради големия наплив парите били изразходвани в края на юли. Лично премиерът се е ангажирал след среща с пациентски организации и пари вече има.
„Получи се един луфт от около 2 месеца, но по-скоро заради това, че клиниките се страхуваха дали въобще ще има плащане. Парите ще бъдат разплатени до края на седмицата. Има още 2 милиона, които ще стигнат до края на годината”, каза Лалев.