Изнесени в чужбина пари от престъпна дейност се връщат в България под формата на чуждестранни инвестиции. Това стана ясно по време на кръгла маса за борбата с прането на пари.

Според ДАНС тенденцията за връщането на пари от престъпна дейност в страната е риск за цялото общество и за икономиката ни.

„През последните години се наблюдава връщането на тези капитали, включително и под формата на чуждестранни капитали и опити да бъдат въведени в оборота на страната. В момента тече процес - на изпиране на пари и на биографии”, заяви Дафин Маламов от ДАНС.

От прокуратурата настояват за централизиран регистър за наличието на банкови сметки, до който да имат достъп специализираните органи за противодействие на изпирането на пари.

Според министъра на вътрешните работи пък България се е забавила в законодателството срещу прането на пари: „Няма вече национална престъпност, има трансгранична организирана престъпност. Много бързо се интегрираха в ЕС и в Шенгенското пространство престъпните среди”.

Посланикът на САЩ Джеймс Уорлик обаче ни поздрави за законите: „Банките и всички финансови институции трябва да докладват всички финансови транзакции в брой над 30 000 лева. Това е един изключително ефективен способ, който ние прилагаме в САЩ, за да се проследява произходът на парите. България, както много страни в Европа, както и САЩ трябва да бъде в състояние да конфискува средствата, придобити неправомерно".

За четири години у нас са произнесени 72 присъди по дела за пране на пари. 57 са осъдените.