Лекарства и хранителни добавки се намират свободно в интернет. Законът забранява продажбата им във виртуалната мрежа. Някои от медикаментите са и опасни. Здравните органи признават, че не могат да упражнят контрол. Още по темата от Кристина Баксанова:

Да си поръчаш хранителна добавка или лекарство по интернет не е трудно, въпреки че по закон е забранено. Сайтове щедро предлагат забранени продукти като стероиди, анаболи, хормонални препарати и лекарства на доста ниски цени.  

Някои от страниците са български, други макар и на български език, са чужди, обясняват от Българската асоциация за електронна търговия.

"Всеки ден интернет потребителите са заливани с реклами за лекарства, които са забранени да се продават дори в аптеките. Те са фалшиви, с изтекъл срок на годност и т.н. и второ това са продукти, които българската медицина не познава”, заяви Петър Ванчев.

Така например, преди две години Изпълнителната агенция по лекарствата забрани два китайски продукта за отслабване, защото са фалшиви. Капсулите и сега обаче лесно могат да се поръчат онлайн на половин цена.

Сред рекламираните хапчета откриваме медикаменти за мъжка потентност, хормонални препарати и дори лекарство срещу рак на гърдата. Често сред продуктите са забранени препарати. Като 65-те продукта за фитнес, за които здравното министерство предупреди преди два дни.

"Тези добавки не могат да бъдат продадени в САЩ. Но те са произведени, те са милиони долари стока на склад, автоматично пазари като българския се явяват мишена за търговците, за да реализират тази стока. Това играе лоша шега на потребителите”, допълни Петър Ванчев.

Повечето от онлайн магазините - и български, и чужди - нямат посочен адрес, електронна поща или телефон за контакт, както изисква законът. Връзката е само чрез попълването на формуляр. Така, на практика, не е ясно кой продава лекарствата.