Личните лекари обявиха, че от следващата седмица спират да приемат пациенти. Причината - от началото на година здравната каса не им е превела нито лев. На територията на цяла София ще работи само един кабинет – в 29-то ДКЦ.

Какви са причините за ефективните стачни действия?

Пред кабинета на д-р Николай Брънзалов от 29-то ДКЦ всеки ден е пълно с пациенти. Но от началото на година здравната каса не му е плащала.

"Нито наемът към поликлиниката, нито заплатата на сестрата, нито осигуровките съм платил. Нищо", коментира д-р Николай Брънзалов.

От началото на година лекарят трябва да се справи с още един проблем - здравната каса намалява талоните за прегледи при специалисти, както и направленията за лабораторни изследвания.

"Около 50-60 талона са по-малко, което не е малко. За моята практика, ако сметна колко талони ми дават - на пациент се пада 1 талон на година. Единствената причина един общопрактикуващ лекар да откаже талон на пациент не е, че не иска да го лекува, а просто , че не може да го даде", каза лекарят.

Със същите проблеми трябва да се справят всички семейни лекари и специалисти, както и 6 хиляди зъболекари. От двете съсловни организации са пресметнали, че здравната каса им дължи 97 милиона лева.

"Невъзможност да се платят задълженията към общината - това са наемите, закъсняват с плащането на заплати на нает персонал, задължения към ВиК, фармацевтични доставчици и т.н. Това е резултатът от забавените плащания", каза д-р Димитър Ленков, секретар на БЛС.

"Не стана дума само за проблеми в малки практики. Това е една декларация от областните болници- 25, които се смята, че са гръбнакът на здравеопазването в България", добави председателят на съсловната организация д-р Цветан Райнов.

"Това забавяне рефлектира както върху зъболекарите, така и към помощния персонал и към доставчиците на консумативи", каза д-р Николай Шарков, БЗС.

Заради забавените плащания следващата седмица лекарите започват протести. Засега готовност да оставят кабинетите си заключени са обявили в Кюстендил, Пловдив, Смолян и София. Личните лекари посъветваха пациентите да звънят на телефона на Спешна помощ. От лекарския съюз призоваха колегите си да не се отказват от съдебни дела и да търсят компенсации заради забавените плащания.

Днес председателите на съсловните организации се срещнаха с премиера, финансовия министър и министъра на здравеопазването. Беше обещано, че плащанията започват другата седмица, и че ще бъдат отпуснати още 350 милиона лева за здраве до края на месеца.

"Аз гаранции не чувам. Това са обещания, които чухме и преди два месеца, парите се превеждат и следващия месец нещата се повтарят. Това за нас не е достатъчно, протести ще има. От нас са зависими твърде много хора, които имат семейства и разчитат на това, което ще им платим”, каза д-р Делфина Нунияс, председател на Дружеството на семейните лекари. Лекарите възразяват и срещу отпадането на преференциите за медиците при наемане на общински кабинети.

"Около 90 на сто от софийските джипита работят в общински заведения. Ако отпадне тази преференция, нашите кабинети ще бъдат пуснати на търгове за наеми, което означава от 2 до 22 лева за кв. метър без ДДС и ще бъде непосилно да плащаме", каза Нуниняс.

Ефективен протест ще има и в Шумен, както и отделни лекарски практики в Пловдив, Кюстендил, Русе и Ямбол. В понеделник ще има нова среща на премиера със съсловните организации.

Днес стана ясно още, че Комисията за защита на конкуренцията разследване на най-големите фармацефтични фирми. Проверява се дали те са сключили забранено споразумение, за да манипулират обществените поръчки за доставки на скъпоструващи лекарства.