Няколко затворени търговски обекта и тонове конфискувана опасна стока. Това отчете новата хранителна полиция - Агенцията по храните, за два месеца от създаването си. И един експеримент на bTV Новините - изследвахме два вида оцветители, български и вносни.

Резултатите от проверката показват, че боите са абсолютно безопасни

предаде Биляна Гавазова, след като посети цех за производство на бои за яйца. Изследваните бои са най-масово купуваните от потребителите и цената им рядко надвишава лев за опаковка. Таблетките са български, а течните са внос. И макар, че съдържанието е богато на „Е”-та, то вредни съставки не бяха открити.

„Оцветителите, които се съдържат в тези бои, са от разрешените оцветители, стандартни, няма никаква опасност, тази боя е безопасна”, каза Атанас Дробенов, Българска агенция по безопасност на храните.

Подвеждащ за потребителите обаче може да бъде надписът безвредна"

„Това създава впечатление, че другата боя, на която няма такъв надпис е вредна или опасна, а всъщност всички бои на пазара трябва да бъдат безвредни и безопасни”, коментира Богомил Николов, „Активни потребители”. Според някои твърдения, широко използваният в багрилата

Е 102 може да предизвика астматични пристъпи

и сериозни здравословни проблеми. В изследваната от нас течна боя също беше открит. „Но това се отнася само за храните, в които са вложени оцветители и те се консумират заедно с храната, за боята не се отнася, не е задължително такова обявление, тъй като Е 102 се използва за оцветяване, той не се консумира”, каза Атанас Дробенов.

В потребителските организации вече са получени и сигнали за нарушения.

Любителски снимки показват, че някои търговци обявяват различни цени за един и същи продукт. „Като че ли потребителят трябва да разчита на късмета си от коя страна ще погледне и съответно може да му струва продукта по-скъпо или по-евтино”, коментира Богомил Николов, „Активни потребители”.

С наближаването на празниците проверките ще бъдат още по-сериозни и масови, предупредиха от Агенцията по храните.

Проверките до момента показват, че нарушения не липсват – затворени временно са осем обекта, а са конфискувани над 111 хиляди яйца без необходимата документация. Половината от тях са внос от Гърция. Спрените продукти са 40 тона, съставени са 22 акта.