Няма опасност от създаване на напрежение и дори война в мюсюлманския свят. Така арабистът Владимир Чуков коментира едно от последните изказвания на Муамар Кадафи, в което либийският лидер намеси темата „ислям” много категорично.

Той допълни, че реакцията на Арабската лига и в частност на нейния генерален секретар Амр Муса, който разкритикува операцията в Либия, не е религиозна. „Вчера бяха приети конституционни поправи в Египет, което отваря вратите за президентски избори. Амр Муса е един от основните кандидати за поста. Нека да кажем, че това е част от предизборна кампания”, отбеляза експертът.

По думите му редицата действия и реакции в мюсюлманския свят говорят предимно за война, избухнала в резултат на правителствени решени както в Либия, така и в Йемен. „Посланието на Кадафи няма да стигне до ислямските редици. Той никога не е имал позиции тези среди”, категоричен бе Владимир Чуков.

Позициите на полковника в Европа

Никола Саркози и Силивио Берлускони бяха известни със симпатиите си към либийския лидер през годините. Президентът на Франция демонстрираше топли отношения към диктатора след освобождаването на българските медици, което стана възможно поради сериозния натиск от Париж.

През 2007 година двете страни подписаха сделки за над 10 милиарда евро. Саркози и Кадафи сключиха договор за доставката от френска страна на един или повече ядрени реактора за обезсоляване на морска вода. Либия тогава потвърди и поръчката на 21 самолета "Еърбъс" за близо 3,2 милиарда долара. А 296 милиона евро беше сумата за противотанкови ракети и системи за сигурност.

Не по-малко добри бяха и отношенията на полковника с италианския премиер Силвио Берлускони. Като се започне от "Уникредит" и "Финмеканика" и се стигне до ЕНИ и Ювентус, режимът на Муамар Кадафи е инвестирал своите "петродолари" в компании на Ботуша, които пък срещу това могат да разчитат на либийския петрол и на апетитни сделки.

Според италиански вестник стойността на акционерните участия на Либия в Италия е около 3 и половина милиарда евро. От друга страна пък Италия получи близо две трети от либийския петролен добив, в който петролната компания ЕНИ е на първо място сред чуждестранните инвеститори.

Защо стана раздорът

Обикновено създаването на диктатори става с активното участие на цивилизования свят. И Кадафи е плод на подобни действия, отбеляза Владимир Чуков. Той допълни, че полковникът е и генератор на корупция, който трябва да бъде зачеркнат като такъв.

По думите му западът вече не може да си затваря очите за действията на Кадафи. И като основна причина за раздора арабистът посочи поредните безобразия на сина му Ханибал, който доведоха до отключването на събрано напрежение и до конфликт Швейцария-Либия. „Кадафи отвлече швейцарски граждани, държа ги в ареста, изнудва. Саркози като европейски лидер каза: „Стига толкова!”, коментира експертът.