Правомощията на президента – тази тема коментираха тримата кандидати за президент и техните вицета в студиото на bTV.

Кой се опитва да взриви изборната ситуация?

Първият въпрос беше свързан с взрива на автомобила на журналиста Сашо Диков по време на посещението на еврокомисари в страната.

„Кой? Добре е на този въпрос да отговори МВР”, заяви независимият кандидат Меглена Кунева. Тя припомни, че са останали прекалено много неразкрити подобни случаи, което е притеснително. По думите й президентът също би трябвало да попита какво се случва с тях.

Избраникът на ГЕРБ Росен Плевнелиев отбеляза, че не за първи път се слагат бомби по пътя на европейските комисари, но това се случва винаги предизборно. „Тази бомба е насочена срещу управляващите. Очакваме от изпълнителната власт да посочи кой е виновен”, каза той и допълни, че българите искат справедливост и резултати.

„Червеният” кандидат Ивайло Калфин изтъкна, че подобни действия показват липсата на държавност и на институции. Това, което се случи, каквато и да е причината, не бих го свързал с комисарите и изборите. Очакванията на всички обаче са да се разкрият изпълнителите”, бе категоричен той.

Декоративна или реална власт

Кандидатите за най-високия пост в държавата бяха попитани дали ще поискат промяна в Конституцията за повече правомощия на президентската институция.

„Президентът трябва да има да глас, да може да реагира. Когато има случай с нарушени човешки права, той може да реагира със своя глас. Той може да не се съгласи с назначаване на прокурор от приятелския кръг на г-н Цветанов. Би могъл да върне бюджета, ако дава повече пари за подслушвания, отколкото за образование”, заяви Меглена Кунева. Тя каза още, че няма нужда от промени в основния закон на държавата.

Кандидатпрезидентската двойка на ГЕРБ също отговориха негативно на въпроса: „Считаме, че Конституцията е добре балансирана и работи. Ще работим за изпълване на президентството с ново съдържание и резултати. Неговата личност е надпартийна и трябва да работи с всички партии и власти”.

Ивайло Калфин допълни, че правомощията на президента не са малки и неговата власт е авторитетна. „Властта на президента го задължава да гарантира конституционността, че България е правова, социална и демократична държава. Работата му е да гарантира, че случващото се в страната ще бъде по закон и ще запазва достойнството на българските граждани.

Референдумът – начин на употреба

Какво мислят кандидатите за свикването на референдум и може ли президентът да взема подобни решения еднолично?

Меглена Кунева изрази мнение, че референдумите са важни за стимулиране на личната отговорност на хората, „за да знаем, че можем да решаваме важни неща”.

Кандидатът за вицепрезидент на ГЕРБ Маргарита Попова бе категорична, че Народното събрание не може да бъде пренебрегвано и президентът не може да вземе решение за свикването му зад гърба на парламента.

Ивайло Калфин не се съгласи и отбеляза, че трябва да има промени, които да позволят по-лесното свикване на референдуми, а президентът трябва да има правото и отговорността да ги насрочва.

Националната сигурност

Тримата с най-добри шансове за мястото на „Дондуков” 2 бяха накарани да коментират и въпроса с националната сигурност на страната. Има ли конкретна опасност за пробив на националната ни сигурност?

Независимият кандидат Меглена Кунева бе категорична, че когато се посяга на свободата на словото, когато има журналисти, срещу които се водят атаки – това е заплаха за националната сигурност. „Справедливост без защита на човешките права няма. Всичко, което ни разединява - това е въпрос на националната сигурност”, отбеляза тя.

Росен Плевнелиев отбеляза, че за пръв път от 20 години насам Цар Киро е зад решетките, а Христо Ковачки дължи пари на държавата: „Правителството работи здраво, за да възстанови справедливостта”.

Ивайло Калфин се съгласи с мнението на Меглена Кунева, като заяви, че националната сигурност е въпрос на единството на нацията: „България има нужда от обединение, да застанат хората зад една кауза. Това е грижа на президента”.

Един президент, една армия

Бъдещето на Българската армия, съдбата на контингентите зад граница, числеността на армията, социалния статус на военните – това коментираха шестимата претенденти за място в президентската институция.

Меглена Кунева заяви, че е необходимо да се разгледа сериозно въпросът с изтеглянето на българските контингенти. По думите й не трябва да се допускат реформи на парче: „Няма как бъдещето на армията да се измерва само в численост, а в пиксели, високи технологии, добра въоръженост”.

Избраникът на ГЕРБ Росен Плевнелиев изтъкна наличието на ясна стратегия за развитието на българската армия, разписана от парламента. Той допълни, че е наясно с настоящите рискове: „Те минават през всичко, свързано с тероризъм, до колективната отбрана и защитата на населението. Числеността няма значение. Трябва да е адекватна на начина, по който се водят сегашните войни”.

Ивайло Калфин бе категоричен, че контингентите трябва да бъдат изтеглени и да се повиши социалният статус на военните. Според него реформите в последните години са свързани с намаляването на състава на армията, а така тя няма как да изпълнява функциите си.

Ако сега беше президент, какво би казал всеки един от кандидатите – вижте във видеото.