Не се подвеждайте по идеята, че правораздаването у нас е лошо. България е една от малкото държави, където има 3-3,5% оправдателни присъди, заяви главният прокурор Борис Велчев. Според него много добър знак е, че по-голямата част от обвинителните актове влизат в съда мотивирани и убедителни.

"Питайте дали няма правосъдие в България онези 52 000 жертви на осъдени в България. Жертвите на тези хора са получили възмездие. Най-лесно е да вземем 20 дела, които наистина са сложни, и по тях да даваме оценка за цялото правораздаване. Това няма да е справедливо", посочи още той.

„Знаковите дела за това са сложни, защото са знакови. По сложни дела провали има навсякъде”, каза той и добави, че няма държава, в която този тип процеси да се решават бързо и лесно.

Според главния прокурор е много лесно в прокуратурата всичко да се сведе до субординацията и накрая един човек да отговаря за всички. „Най-лесно е всички да се скрият зад главния прокурор – става въпрос за над 1500 души прокурори. Главният прокурор може да упражнява контрол върху всеки един от тях, а не е и редно”, коментира Велчев.

Той обаче определи средната натовареност на прокурорите в страната като уникална. „Всеки път, когато имаме претенции за работата на прокуратурата, трябва да се замислим в какви условия работят хората, към които имаме претенции”, добави Борис Велчев.

По думите му прокурорската работа е доста напрегната, обемът й е огромен и затова трябва да се направи така, че прокурорите да могат да се концентрират върху истински важните дела.