Фантомите в избирателните списъци са вечният въпрос, който се появява преди избори. Централната избирателна комисия вече обяви, че няма правомощия да коригира списъците, но това не решава проблема в Димитровград например, където кореспондентите на bTV се натъкнаха на поредния случай на скрити мъртви души. Оказа се, че в града има стотици избиратели-фантоми, регистрирани на несъществуващи адреси.

На един от парцелите по адресна регистрация живеят 100 човека, а горе-долу толкова са жителите в целия квартал. Оказа се, че това не е единственият адрес в квартала, където сграда няма, но по документи живеят хора. Измамата лъсва, когато общината започва да събаря  поредното блокче в района.

"От тук нататък полицията трябва да започне издирване на хората по новото им местонахождение, защото те може да не живеят вече в Димитровград, може да не живеят и в България, но се водят на адрес в Димитровград и като такива имат право да гласуват на изборите", казва кметът на града Стефан Димитров.

Невъзможно е обаче да бъдат издирени избиратели, които отдавна са напуснали България и вече не са между живите, а техните роднини не са изпратили смъртните им актове в общината. Случаят в Димитровград не е изключение, а вече 20-годишна практика, която държи и местната, и изпълнителната власт в неведение за броя на избирателите с право на глас.

Присъствието на хиляди мъртви души в списъците за вота наесен няма да обърне резултатите за кмет в Димитровград, но може да помогне на някоя партия да вкара един общински съветник в повече. А това означава, че местните хора ще издържат още един чиновник с данъците си.