В семейство Чатови съпругата Ивана е собственик на счетоводна кантора, а мъжът й Асен работи в застраховането. От позицията на работодател и работник има различно мнение за така наречените персонални дни.
"Един работник зает в една фирма с работно време от 08.00 ч. до 17.00 ч. или трябва да си пусне работен ден почивен от отпуската, за да свърши тези си свои неща, които трябва, в противен случай вземат болнични и пак си ги вършат”, каза Асен Чатов.
"Работодателите едва ли ще са много добре настроени, в смисъл, че когато има работа не се пускат в отпуск работниците, дори да имат желание”, коментира Ивана Чатова.
За работниците допълнителния отпуск е добре дошъл. Сега, за да се сдобият с лично време, те използват различни трикове, за да прикрият отсъствието си.
"Налага се да бягат от работа, да лъжат, да се крият, за да си свършат тази работа, която по друг начин не могат да си я свършат. Работното им време е същото като на институциите и няма как да я свършат”, заяви Стелияна Русева.
"Човекът, когато има нужда от почивка си излиза в стандартната отпуска, примерно лична карта да смени, шофьорска книжка да смени, три дена са напълно достатъчни, за да свърши тези личните неща”, смята Петър АВрамов, служител в отдел "Човешки ресурси”.
В частния сектор казват, че работници и работодател помежду си се споразумяват за няколко часови отсъствия за лични нужди. Допълнителните дни биха били в полза на наетите в администрацията.
За bTV Новините от Търговище - Нина Николова